Wesele Pszczyna Wesele Pszczyna

pless.pl - medium nr 1 w Pszczynie pless.pl

medium nr 1 w Pszczynie

Wiadomości

  • 5 grudnia 2018
  • wyświetleń: 1849

Podopieczni ŚDS rozmawiali z policjantami o zagrożeniach

W Środowiskowym Domu Samopomocy w Pszczynie uczą się, jak radzić sobie z trudnościami dnia codziennego. Podczas ostatniego spotkania z policjantami dowiedzieli się natomiast, jak zadbać o swoje bezpieczeństwo.

Podopieczni ŚDS rozmawiali z policjantami o zagrożeniach - 12.2018 · fot.


Placówka, w której gościli ostatnio pszczyńscy policjanci, jest częścią Ośrodka Matki Bożej Różańcowej w Pszczynie. Głównym zadaniem tego ośrodka jest stworzenie podopiecznym warunków, w których mogą uczyć się, jak żyć w środowisku otwartym i pokonywać związane z tym trudności. Przy takim założeniu, poza codziennym grafikiem zajęć, nie mogło również zabraknąć tych poświęconych bezpieczeństwu. W trakcie pogadanki policjanci poruszyli m.in. problem zagrożeń w ruchu drogowym, w domu, a nawet w drodze do ośrodka.

Dodatkowo omówili najczęściej występujące wykroczenia i przestępstwa, popełniane na szkodę osób starszych, słabszych i z pewnymi ograniczeniami. Tu policjanci przytoczyli przykład rozboju i zaznaczyli, że w przypadku znaczącej przewagi napastnika w pierwszej kolejności należy chronić swoje życie i zdrowie. Podkreślali, że mienie, zdrowie, życie i to, co czuje każdy z nas jest chronione prawem. Dlatego też nikt nie ma prawa bez naszej zgody ingerować w te dobra. Nie obyło się bez dyskusji, która oprócz bardziej szczegółowego opisu tych prawd, w dużym stopniu przyczyniła się także do ich utrwalenia. Pytania podopiecznych dotyczyły też widoczności pieszych na drodze, ich praw na "pasach" i kwestii rowerzystów. Informacje na ten temat przekazał profilaktyk - sierżant Szymon Czysz, który poza wiedzą, podzielił się także ze słuchaczami odblaskami.

Takie spotkania z mundurowymi odgrywają niebagatelną rolę w edukacji podopiecznych takich ośrodków. Mają wpływ na uświadomienie im występujących w środowisku zewnętrznym zagrożeń i sposobów radzenia sobie z nimi. Przede wszystkim jednak pozwalają na wspólnie wypracowanie algorytmów właściwych, bo zapewniających bezpieczeństwo zachowań.

BM / pless.pl, źródło: KPP Pszczyna

REKLAMA

Komentarze

Zgodnie z Rozporządzeniem Ogólnym o Ochronie Danych Osobowych (RODO) na portalu pless.pl zaktualizowana została Polityka Prywatności. Zachęcamy do zapoznania się z dokumentem.

REKLAMA