Wesele Pszczyna Wesele Pszczyna

pless.pl - medium nr 1 w Pszczynie pless.pl

medium nr 1 w Pszczynie

Wiadomości

  • 7 grudnia 2018
  • wyświetleń: 3929

[ZDJĘCIA] Akademia Barbórkowa w Pawłowicach

Tegoroczna Centralna Akademia Barbórkowa Jastrzębskiej Spółki Węglowej odbyła się w Kopalni Węgla Kamiennego "Pniówek" w gminie Pawłowice.

Akademia Barbórkowa w Pawłowicach - 04.12.2018 · fot.


Uroczystości barbórkowe rozpoczęły się złożeniem kwiatów pod pomnikiem św. Barbary w Kopalni "Pniówek". Następnie uczestnicy obchodów prowadzeni przez orkiestrę górniczą przemaszerowali w stronę Kościoła Podwyższenia Krzyża Świętego w Pawłowicach Osiedlu. Podobnie jak w latach ubiegłych przedszkolaki, tym razem z Niepublicznego Przedszkola "Iskierka" oraz z Publicznego Przedszkola w Modrzewiowym Ogrodzie z ZSO w Pawłowicach witały pochód chorągiewkami.

Po uroczystej mszy, odbyła się Centralna Akademia Barbórkowa, w której wzięli udział między innymi wiceminister energii Grzegorz Tobiszowski, parlamentarzyści, duchowni, organizacje związkowe, zarząd Jastrzębskiej Spółki Węglowej oraz samorządowcy: gmin Pawłowice, Jastrzębie-Zdrój oraz z Powiatu Pszczyńskiego. Uroczystość rozpoczęła się od uczczenia minutą ciszy pamięci tragicznie zmarłych górników.

Życzenia w imieniu samorządowców złożył górnikom wójt gminy Pawłowice Franciszek Dziendziel. Podkreślił znaczącą rolę kopalni w życiu społecznym gminy, która jest miejscem pracy i źródłem utrzymania wielu mieszkańców. Dzięki objęciu patronatem przez Jastrzębską Spółkę Węglową klas Technikum Górniczego i Elektrycznego z ZSO w Pawłowicach, wielu absolwentów znalazło zatrudnienie właśnie w kopalni. Odgrywa ona nie tylko znacząca rolę w obecnych czasach ale wpisana jest w historię i tradycje naszego regionu.

Wyrazy uznania dla trudu pracy górniczej, życzenia pomyślności oraz spokojnej i bezpiecznej pracy złożyli również m. in.: Józef Jaszczyk - dyrektor KWK "Pniówek", Daniel Ozon - prezes zarządu Jastrzębskiej Spółki oraz ksiądz prałat Bernard Czernecki. O ważnej roli górnictwa w rozwoju gospodarczym kraju wspominał wiceminister energii, pełnomocnikiem rządu ds. restrukturyzacji górnictwa węgla kamiennego Grzegorz Tobiszowski. W imieniu parlamentarzystów głos zabrał senator Adam Gawęda.

Akademię uświetnił występ przedszkolaków z Modrzewiowego Ogrodu. Zaś na zakończenie oficjalnej części Akademii odbyło się wręczenie honorowych szpad górniczych, odznaczeń i wyróżnień. Po raz pierwszy w historii Jastrzębskiej Spółki Węglowej w sposób szczególny uhonorowano osoby zasłużone dla Spółki. Wyróżniono osiemnaście osób, wśród nich księdza prałata Bernarda Czerneckiego, Józefa Jaszczyka, obecnego dyrektora kopalni "Pniówek" oraz byłego dyrektora tej kopalni, Stanisława Tobiczyka.

new / pless.pl, źródło: UG Pawłowice

REKLAMA

Komentarze

Zgodnie z Rozporządzeniem Ogólnym o Ochronie Danych Osobowych (RODO) na portalu pless.pl zaktualizowana została Polityka Prywatności. Zachęcamy do zapoznania się z dokumentem.

REKLAMA