Wesele Pszczyna Wesele Pszczyna

pless.pl - medium nr 1 w Pszczynie pless.pl

medium nr 1 w Pszczynie

Wiadomości

  • 20 grudnia 2018
  • 25 grudnia 2018
  • wyświetleń: 5574

Pszczyna: radny proponuje prezenty dla nowo narodzonych dzieci

Radny Andrzej Mańka zaproponował, by - wzorem państw skandynawskich - w Pszczynie obdarowywać nowo narodzone dzieci i ich rodziców upominkiem. - Istotne jest, aby każdy mieszkaniec wiedział, że jest dla nas ważny, dlatego kluczowe jest, aby już od najmłodszych lat czuł się doceniany i wyjątkowy - argumentował.

książka, dziecko, czytanie
Radny zaproponował zakup upominków dla nowo narodzonych dzieci. · fot.


Interpelacja w sprawie opracowania zasad przyznawania i wdrożenia w Gminie Pszczyna tzw. programu "Baby Box" została złożona przez radnego na poprzedniej sesji Rady Miejskiej.

- Prowadzenie przez gminę aktywnej polityki prorodzinnej jest jednym z najistotniejszych zadań obecnego samorządu lokalnego. Zaznaczyć należy, że polityka prorodzinna nie jest tylko kwestią rozdawania środków finansowych, ale w głównej mierze to stworzenie odpowiedniego klimatu dla rodzin, a rodzina jest osadzona przede wszystkim na poziomie lokalnym - rozpoczął radny Andrzej Mańka.

Tłumaczył, że program "Baby Box" ma być wsparciem młodych rodziców w naszej gminie. - Im jest nas więcej, tym gmina jest silniejsza. Istotne jest, aby każdy mieszkaniec wiedział, że jest dla nas ważny, dlatego kluczowe jest, aby już od najmłodszych lat czuł się doceniany i wyjątkowy. Upominek dla nowo narodzonych pszczynian to realna polityka prorodzinna, na którą wpływ możemy mieć my sami - uzasadniał swoją interpelację.

Sesja Rady Miejskiej w Pszczynie - 13.12.2018
Radny Andrzej Mańka · fot.


Jak wyjaśnił, praktyka obdarowywania noworodków przez urzędy podarunkiem jest powszechna szczególnie w krajach Skandynawii. - W ostatnich latach obserwujemy jednak, iż ten pomysł wdrażany jest przez coraz więcej polskich miast, które przeznaczają na ten cel od 300 do 550 zł dla każdego noworodka - zauważył radny.

- Zachowując ideę "Baby Box" proponuję, aby forma prezentu nie miała charakteru "jednorazowej wypłaty pieniężnej", ale zestawu zawierającego rzeczy przydatne i wykonane z przyjaznych dzieciom materiałów. Uważam, że w naszej gminie taki podarunek byłby dla rodziców i dzieci przydatnym prezentem na początek życia i miłą pamiątką w przyszłości - argumentował Andrzej Mańka.

Radny przekonywał, że wartością dodaną przedmiotowej inwestycji może być udział w tym przedsięwzięciu innych organizacji, a w szczególności przedsiębiorstw zajmujących się sprzedażą artykułów dziecięcych. - Podobnie jak w analogicznych programach tego typu, mogą oni stworzyć grupę podmiotów oferujących zniżki na poszczególny asortyment do osiągnięcia przez dziecko określonego w programie wieku - mówił, prosząc burmistrza o rozważenie możliwości stworzenia programu i pakietu dla młodych rodziców w gminie Pszczyna od dnia 1 stycznia 2020 roku.

Oficjalną odpowiedź burmistrza na interpelację radnego w tej sprawie powinniśmy poznać w najbliższych dniach.

Oskar Piecuch / pless.pl

REKLAMA

Komentarze

Zgodnie z Rozporządzeniem Ogólnym o Ochronie Danych Osobowych (RODO) na portalu pless.pl zaktualizowana została Polityka Prywatności. Zachęcamy do zapoznania się z dokumentem.

REKLAMA