Wesele Pszczyna Wesele Pszczyna

pless.pl - medium nr 1 w Pszczynie pless.pl

medium nr 1 w Pszczynie

Wiadomości

  • 26 grudnia 2018
  • 31 grudnia 2018
  • wyświetleń: 5219

W trosce o dobro zwierząt apelują o zrezygnowanie z fajerwerków

O tym czy można zakazać używania materiałów pirotechnicznych na terenie gminy Pszczyna w połowie grudnia rozmawiali burmistrz Pszczyny Dariusz Skrobol, a także właściciele i opiekunowie zwierząt.

zwierzęta, pies, psy
W trosce o dobro zwierząt apelują o zrezygnowanie z fajerwerków · fot.


Problemy pojawiają się w okresie nocy sylwestrowej, kiedy modne jest używanie fajerwerków i innych materiałów pirotechnicznych. Głośne wystrzały i wybuchy bywają bardzo niebezpieczne dla zwierząt. Po analizie stanu faktycznego okazuje się, że nie można w prawie lokalnym wprowadzić zakazu. Kwestię tę reguluje ustawa o materiałach wybuchowych przeznaczonych do użytku cywilnego. Przykładem jest również praktyka Gliwic. Mimo że w ustawie Rady Miejskiej wprowadzono zakaz używania fajerwerków, z wyłączeniem 31 grudnia i 1 stycznia, nadzór prawny stwierdził nieważność uchwały.

Burmistrz Dariusz Skrobol apeluje do mieszkańców o możliwość ograniczenia bądź rezygnacji z używania środków pirotechnicznych, które mają bardzo negatywny wpływ na zachowanie zwierząt.

Do apelu przyłączyła się m.in. Aleksandra Gruszczyńska ze Zwierzęcej Arkadii - Dla wielu zwierząt i to nie tylko domowych, sylwestrowe strzelanie fajerwerkami to noc traumy i często walki o życie. Zwierzęta ogłuszone hukiem fajerwerków doświadczają silnego stresu, który w niektórych przypadkach może doprowadzić nawet do śmierci. Dlatego apelujemy do Was byście nie strzelali - zwierzęta będą Wam za to wdzięczne.

Podobnego zdania jest Dominik Nawa z Fundacji Przystań Ocalenie. Od wielu lat zaangażowany jest w niesienie pomocy. Obserwuje zachowania i reakcje zwierząt na wybuchy fajerwerków. Dlatego również przyłączył się do apelu.

BM / pless.pl

REKLAMA

Komentarze

Zgodnie z Rozporządzeniem Ogólnym o Ochronie Danych Osobowych (RODO) na portalu pless.pl zaktualizowana została Polityka Prywatności. Zachęcamy do zapoznania się z dokumentem.

REKLAMA