Wesele Pszczyna Wesele Pszczyna

pless.pl - medium nr 1 w Pszczynie

Wiadomości

  • 29 grudnia 2018
  • 2 stycznia 2019
  • wyświetleń: 6735

Nowy przewoźnik do Pawłowic: dodatkowy przystanek, niższe ceny

Przez ostatnie 17 lat komunikację na trasie Pszczyna - Pawłowice obsługiwał prywatny przewoźnik, który poinformował, że od nowego roku przestanie realizować kursy. W związku z tym od 1 stycznia to powiat pszczyński będzie organizatorem komunikacji publicznej na tej trasie. Na podróżujących czekają nowości.

autobus, komunikacja, przystanek
fot.


Do tej pory kursy na trasie Pszczyna - Pawłowice nie były dofinansowywane przez samorządy. Jednak ze względu na to, że trasa łączy dwie gminy, obowiązki organizatora komunikacji spoczywają w tym przypadku na powiecie, który w trybie awaryjnym musiał zorganizować skomunikowanie obu gmin. Poprzez zapytanie ofertowe wyłoniony został przewoźnik, który realizował będzie kursy na trasie Pszczyna - Mizerów - Pawłowice: Przewóz Osób Zbigniew Czech z Mizerowa, który zaproponował realizację kursów w przypadku otrzymania dopłaty w wysokości 1,57 zł do wozokilometra. Tym samym od 1 stycznia 2019 r. powiat pszczyński będzie organizatorem komunikacji publicznej na tej trasie.

- Za ponad 216 tys. zł realizowanych będzie 11 kursów tam i z powrotem oraz po dwa kursy "tam" i "powrót" w soboty - informuje starosta Barbara Bandoła. - Na trasie uwzględniony został nowy przystanek - Pszczyna Wodzisławska / Słowicza, a nowością będzie także to, że wszystkie kursy realizowane będą przez Mizerów (aktualnie tylko siedem kursów przejeżdża trasą przez tę miejscowość) - dodaje.

Od nowego roku znacznie korzystniejsze cenowo będą bilety miesięczne dla osób podróżujących tą trasą. Bilet normalny z Pszczyny do Pawłowic będzie kosztował 137,50 zł, bilet ulgowy dla uczniów 70,12 zł. Będą to kwoty o ok. połowę niższe niż funkcjonujące do tej pory. Cena biletu jednorazowego pozostanie na tym samym poziomie.

- Wystąpiliśmy do gmin o wsparcie tego zadania i propozycję następującego podziału kosztów (w zależności od ilości wozokilometrów na terenie danej gminy) - gmina Pszczyna - 100.670 zł, gmina Suszec 18.590 zł, gmina Pawłowice - 35.620 zł, powiat pszczyński przeznaczy na ten cel 33.991 zł - mówi Barbara Bandoła.

autobus
fot.


Będzie to druga linia obsługiwana przez powiat pszczyński. Od 2017 r. powiat organizuje komunikację na trasie Pszczyna - Żory. Z tej trasy od początku 2017 r. do połowy 2018 r. skorzystano 28 tysięcy razy. Dzięki tej pierwszej powiatowej linii można dojechać do Żor bezpośrednio z Pszczyny, Radostowic, Kobielic, Suszca czy Rudziczki. Na trasie kursują dwa nowoczesne autobusy, w których łącznie zmieści się aż 140 osób. Autobusy przystosowane są także do przewożenia osób niepełnosprawnych. Rozkład jazdy obejmuje dziewięć kursów "tam" i dziewięć kursów "powrót" od poniedziałku do piątku (z wyjątkiem dni świątecznych). W soboty autobusy wykonują po trzy kursy ("tam" i "powrót"). Linia dofinansowywana jest przez cztery samorządy, które w 2018 i 2019 r. przekażą na kursy niemal 700 tys. zł (gmina Pszczyna - 193 tys. zł, gmina Suszec - 276 tys. zł, miasto Żory - 103 tys. zł i powiat pszczyński - 120 tys. zł).

Linia Pszczyna - Kobiór także dofinansowywana jest przez samorządy, które w 2018 r. na jej prowadzenie wydadzą 105 tys. zł (gmina Pszczyna - 39 tys. zł, gmina Kobiór - 35 tys. zł i powiat pszczyński - 30 tys. zł). Aktualny rozkład jazdy jest dostępny na: www.rozkladjazdy.powiat.pszczyna.pl

BM / pless.pl

REKLAMA

Komentarze

Zgodnie z Rozporządzeniem Ogólnym o Ochronie Danych Osobowych (RODO) na portalu pless.pl zaktualizowana została Polityka Prywatności. Zachęcamy do zapoznania się z dokumentem.

REKLAMA