Wesele Pszczyna Wesele Pszczyna

pless.pl - medium nr 1 w Pszczynie

Wiadomości

  • 8 lutego 2019
  • wyświetleń: 4107

Wydano dwie nowe publikacje o historii Pszczyny

W ubiegłym tygodniu miała miejsce promocja dwóch nowych publikacji wydanych przez Towarzystwo Miłośników Ziemi Pszczyńskiej oraz Urząd Miejski w Pszczynie.

Portrety kobiet zasłużonych dla Pszczyny i Kroniki
"Kroniki pszczyńskie" i "Portrety kobiet zasłużonych dla Pszczyny" · fot.


W trakcie spotkania, które miało miejsce w Muzeum Prasy Śląskiej przedstawiono zebranej publiczności "Kroniki Pszczyńskie" rok pierwszy / 2018 oraz "Portrety kobiet zasłużonych dla Pszczyny".

- W 2014 roku wydaliśmy dwutomową "Monografię historyczną Pszczyny". Pomimo znacznej objętości monografia nie wyczerpała wszystkich ważnych, z punktu widzenia zainteresowanych przeszłością i teraźniejszością naszej gminy mieszkańców, tematów. Z myślą o udostępnieniu czytelnikom w przystępnej, popularnonaukowej formie prac historyków, entuzjastów dokumentowania przeszłości, bezpośrednich uczestników lub świadków różnych wydarzeń, postanowiliśmy corocznie wydawać kolejne tomy "Kronik Pszczyńskich". Publikacje te, prócz niewątpliwych walorów poznawczych, będą również służyć w procesie edukacji regionalnej - możemy przeczytać we wstępie autorstwa burmistrza Pszczyny Dariusza Skrobola.

Portrety kobiet zasłużonych dla Pszczyny i Kroniki
"Kroniki pszczyńskie" i "Portrety kobiet zasłużonych dla Pszczyny" · fot.


"Kroniki Pszczyńskie" prezentują najważniejsze wydarzenia kulturalne, historyczne i społeczne, które miały miejsce w Gminie Pszczyna w 2018 roku. W skład wchodzą dwa zeszyty z artykułami dr Urszuli Chrobok-Sztoler, dr Marii Szostak, ks. Mirosława Czyża, Aleksandra Spyry, dr Jacka Gałuszki, Sylwii Smolarek-Grzegorczyk, prof. Mariana Małeckiego, Marceli Grzywacz, Rafała Obetkona, dr Haliny Nocoń, Agnieszki Chlebek, dr Barbary Sopot-Zembok.

Pozycja "Portrety kobiet zasłużonych dla Pszczyny" została wydana w setną rocznicę uzyskania przez kobiety w Polsce praw wyborczych i przedstawia historie kobiet, które w znaczący sposób przyczyniły się do rozwoju Pszczyny.

BM / pless.pl, źródło: UM Pszczyna

REKLAMA

Komentarze

Zgodnie z Rozporządzeniem Ogólnym o Ochronie Danych Osobowych (RODO) na portalu pless.pl zaktualizowana została Polityka Prywatności. Zachęcamy do zapoznania się z dokumentem.

REKLAMA