Wesele Pszczyna Wesele Pszczyna

pless.pl - medium nr 1 w Pszczynie pless.pl

medium nr 1 w Pszczynie

Wiadomości

  • 9 lutego 2019
  • wyświetleń: 1173

Policjanci z Pszczyny kontrolują zbiorniki wodne i grubość lodu

Mróz, zbiornik wodny i nieodparta chęć zabawy w towarzystwie rówieśników są tymi punktami, które u młodych ludzi często wyłączają myślenie. Mundurowi z Pszczyny regularnie sprawdzają, czy mali miłośnicy zimowego szaleństwa nie narażają się na niepotrzebne niebezpieczeństwo na lodzie.

policja
Kontrola zbiorników wodnych · fot.


W tym tygodniu meteorolodzy zapowiadają niskie temperatury. Spowoduje to zamarznięcie rzek, stawów, jezior i innych zbiorników wodnych. Pamiętajmy jednak, że wchodzenie na lód jest zawsze ryzykowne, a bez odpowiedniej wiedzy i sprzętu asekuracyjnego może zakończyć się tragicznie! Kontrolujmy też, gdzie bawią się dzieci. Powiedzmy im o zagrożeniach występujących na zamarzniętych zbiornikach i uczmy ich unikania niebezpieczeństw w takich miejscach. Szczególnie teraz, kiedy grubość lodu nadal nie przekracza nawet kilku centymetrów i możliwość jego załamania się jest naprawdę duża.

Policjanci zachęcają do korzystania ze sztucznych lodowisk, a w wolnych chwilach do zapoznania się z poradami, które mogą okazać się bezcenne w sytuacjach zagrożenia.

W przypadku załamania lodu starajmy się zachować spokój i próbujmy wzywać pomocy. Najlepiej połóżmy się płasko na wodzie, rozłóżmy szeroko ręce i starajmy się wpełznąć na lód. Należy poruszać w kierunku brzegu, leżąc cały czas na lodzie.

Kiedy zauważymy osobę tonącą, nie biegnijmy w jej kierunku! Pamiętajmy, że pod nami również może załamać się lód. Nie wolno też podchodzić do przerębla w postawie wyprostowanej, ponieważ zwiększamy w ten sposób punktowy nacisk na lód, który może załamać się pod ratującym. Najlepiej próbować podczołgać się do tonącego.

Jeśli w zasięgu ręki mamy długi szalik lub grubą gałąź, spróbujmy podczołgać się na odległość rzutu i starajmy się podać poszkodowanemu drugi koniec. Jeśli sami nie mamy możliwości udzielić poszkodowanemu pomocy, natychmiast poinformujmy o wypadku najbliższą jednostkę policji lub straży pożarnej.

Po wyciągnięciu osoby poszkodowanej z wody należy okryć ją czymś ciepłym (płaszczem, kurtką) i jak najszybciej przetransportować do ciepłego pomieszczenia. Pamiętajmy, że nie wolno poszkodowanego polewać ciepłą wodą, ponieważ może to spowodować u niej szok termiczny.

ab / pless.pl, źródło: KPP Pszczyna

REKLAMA

Komentarze

Zgodnie z Rozporządzeniem Ogólnym o Ochronie Danych Osobowych (RODO) na portalu pless.pl zaktualizowana została Polityka Prywatności. Zachęcamy do zapoznania się z dokumentem.

REKLAMA