Wesele Pszczyna Wesele Pszczyna

pless.pl - medium nr 1 w Pszczynie pless.pl

medium nr 1 w Pszczynie

Wiadomości

  • 10 lutego 2019
  • wyświetleń: 3980

74. rocznica wkroczenia wojsk radzieckich do Pszczyny

Dziś mija 74 lata od czasu wkroczenia Armii Czerwonej do Pszczyny. Nasz czytelnik złożył dziś znicze przed pomnikiem na cmentarzu radzieckim.

10 luty, 74. rocznica wyzwolenia Pszczyny
74. rocznica wkroczenia wojsk radzieckich do Pszczyny · fot.


Na Cmentarzu Wojennym Żołnierzy Armii Czerwonej w Pszczynie znajduje się 320 mogił, głównie zbiorowych. Pochowani w nich zostali żołnierze Armii Czerwonej, którzy polegli na terenie powiatów pszczyńskiego, cieszyńskiego i rybnickiego.

Przypominamy, że końcem stycznia 1945 roku Armia Czerwona dotarła do Pszczyny. Podeszła do granic miasta od północy i północnego wschodu. Według relacji mieszkańców tzw. Polnych Domów, pierwsze kilkuosobowe patrole radzieckie dostrzeżono tu już 29 stycznia, a zajęcie tego przysiółka nastąpiło wczesnym ranem dnia następnego. W tym samym czasie Wehrmacht w pośpiechu niszczył miejskie urządzenia elektryfikacyjne i wodociągowe.

Celem ułatwienia sobie obrony miasta, Wehrmacht wysadził 8 lutego oba mosty na Pszczynce. Ludność cywilną ewakuowano od 3 lutego. Niektórzy pszczyniacy znaleźli się wówczas w Czechosłowacji i nawet dalej na zachód, skąd wracali po zakończeniu wojny. Niektórzy mieszkańcy ukryli się i uniknęli ewakuacji. Niektórych opieszałych zastrzelono.

W artykule wykorzystano fragment książki "Pamiętny Rok 1945 na Ziemi Pszczyńskiej" autorstwa Zygmunta Orlika.

ab / pless.pl

REKLAMA

Komentarze

Zgodnie z Rozporządzeniem Ogólnym o Ochronie Danych Osobowych (RODO) na portalu pless.pl zaktualizowana została Polityka Prywatności. Zachęcamy do zapoznania się z dokumentem.

REKLAMA