Wesele Pszczyna Wesele Pszczyna

pless.pl - medium nr 1 w Pszczynie pless.pl

medium nr 1 w Pszczynie

Wiadomości

  • 11 lutego 2019
  • wyświetleń: 710

Zebrane wiejskie w sołectwie Krzyżowice

Zebrane wiejskie w Krzyżowicach odbyło się w czwartek, 7 stycznia. W strażnicy zebrało się około 60 osób.

Zebrane wiejskie w Krzyżowicach
Zebrane wiejskie w Krzyżowicach · fot.


Spotkanie prowadziła sołtyska Beata Wala, która przedstawiła sprawozdanie z działalności rady w ubiegłym roku. Przedstawiciele policji mówili o bezpieczeństwie, podkreślając, że Krzyżowice to najbezpieczniejsze z sołectw gminy pod względem ilości odnotowywanych zdarzeń.

Wójt Franciszek Dziendziel w formie prezentacji przedstawił najważniejsze przedsięwzięcia zrealizowane w sołectwie w 2018 roku i plany na rok bieżący. Ważnym zadaniem będzie budowa sali gimnastycznej wraz z rozbudową Zespołu Szkolno - Przedszkolnego. Do końca lutego zostanie ogłoszony przetarg na wykonanie projektu, a budowa sali rozpocznie się jeszcze w tym roku. Ponieważ szkoła jest narażona na oddziaływanie szkód górniczych, gmina musi podpisać stosowną ugodę z JSW KWK "Pniówek". W zebraniu uczestniczył również Grzegorz Nogły - członek zarządu powiatu oraz Bogumiła Oberska z Wydziału Szkód Górniczych KWK "Pniówek", bo wiele tematów związanych z sołectwem dotyczy właśnie szkód górniczych.

Mieszkańcy wnioskowali o budowę chodników przy drogach powiatowych: niewielkiego fragmentu przy ul. Ślaskiej w kierunku Osin (w granicach Żor), wydłużenie chodnika przy ul. Orlej oraz ul. Ligonia. Zgłosili również potrzebę utwardzenia bocznego odcinka ul. Zwycięstwa oraz naprawę oświetlenia wzdłuż ul. Ligonia, zniszczonego na skutek wycinki drzew przez jednego z mieszkańców. Gmina zobowiązała się naprawić oświetlenie do końca lutego.

Przedstawiciel powiatu poinformował zebranych, że jeszcze w tym roku rozpocznie się budowa ronda planowanego na skrzyżowaniu ul. Ligonia i ul. Zwycięstwa. To duża inwestycja, realizowana w ramach naprawy szkód górniczych, ma kosztować ok. 16 -18 mln złotych. W ramach usuwania szkód górniczych będą dokończone prace na wałach Pszczynki oraz poprawione odwodnienie ul. Szkolnej. Newralgicznym tematem jest również kwestia szkód górniczych w strażnicy i domu ludowym. KWK "Pniówek" zleciła wykonanie analizy i poinformowała, że prawdopodobnie budynek będzie można naprawić, aby mógł nadal funkcjonować w tym samym miejscu.

new / pless.pl, źródło: UG Pawłowice

REKLAMA

Komentarze

Zgodnie z Rozporządzeniem Ogólnym o Ochronie Danych Osobowych (RODO) na portalu pless.pl zaktualizowana została Polityka Prywatności. Zachęcamy do zapoznania się z dokumentem.

REKLAMA