Wesele Pszczyna Wesele Pszczyna

pless.pl - medium nr 1 w Pszczynie

Wiadomości

  • 13 lutego 2019
  • wyświetleń: 7226

Likwidacja PKM, którego busy obsługiwały gminy naszego powiatu

W poniedziałek, 4 lutego zarząd Międzygminnego Związku Komunikacji w Jastrzębiu-Zdroju zdecydował o rozpoczęciu procesu likwidacji Przedsiębiorstwa Komunikacji Miejskiej, która obsługiwała także pasażerów z gmin powiatu pszczyńskiego - Pawłowic i Suszca.

MZK Jastrzębie Zdrój
Likwidacja PKM, którego busy obsługiwały gminy naszego powiatu · fot.


- Decyzję tę podjęto, ze względu na ogromne koszta związane z funkcjonowaniem Przedsiębiorstwa Komunikacji Miejskiej. Aby zapewnić mu bieżące utrzymanie, gminy musiałyby dopłacać do PKM ok. 300 tys. zł miesięcznie - poinformował Urząd Gminy w Pawłowicach.

- Sama likwidacja nie oznacza natychmiastowego zniknięcia firmy z rynku. O długości tego procesu zdecyduje likwidator MZK. Zarząd MZK zapewnia, że obsługa pasażerów będzie prowadzona na dotychczasowym poziomie, a pracownicy PKM otrzymają przysługujące im odprawy i inne świadczenia. Kierowcy mogą też skorzystać z oferty zatrudnienia w firmie Warbus, która jest wykonawcą kontraktu na obsługę całej komunikacji autobusowej, natomiast PKM jest jednym z podwykonawców Związku. Zgromadzenie Związku MZK (delegaci dziesięciu gmin członkowskich) już teraz przekazało 600 tys. zł, aby procedura likwidacji mogła odbyć się w sposób kontrolowany i możliwie łagodny - czytamy na stronie instytucji.

Tymczasem, w poniedziałek, 11 lutego autobusy Przedsiębiorstwa Komunikacji Miejskiej pozostały w zajezdni. Kierowcy nie pojawili się w pracy na porannej zmianie ze względu na zwolnienia lekarskie. Również w gminie Pawłowice nie kursował żaden z autobusów MZK, obsługiwany przez Przedsiębiorstwo Komunikacji Miejskiej.

- Gmina Pawłowice poczyni wszelkie starania, aby likwidacja PKM-u nie wpłynęła na organizację gminnej komunikacji lokalnej - zapewnia urząd.

12 lutego z powodu trudnej sytuacji w PKM biuro Międzygminnego Związku Komunikacyjnego wprowadziło komunikację zastępczą. Tymczasowy, rozkład jazdy można sprawdzić na internetowym rozkładzie jazdy (rozkład na dni robocze wolne od nauki szkolnej, ponieważ trwają ferie) oraz w aplikacji MyBus Online. Ponadto na przystankowych tablicach świetlnych są wyświetlane tylko planowane wykonywane kursy komunikacji zastępczej.

new / pless.pl, źródło: UG Pawłowice

REKLAMA

Komentarze

Zgodnie z Rozporządzeniem Ogólnym o Ochronie Danych Osobowych (RODO) na portalu pless.pl zaktualizowana została Polityka Prywatności. Zachęcamy do zapoznania się z dokumentem.

REKLAMA