Wesele Pszczyna Wesele Pszczyna

pless.pl - medium nr 1 w Pszczynie pless.pl

medium nr 1 w Pszczynie

Wiadomości

  • 18 lutego 2019
  • wyświetleń: 2226

Na os. Daszyńskiego uruchomione zostaną dwa przystanki autobusowe?

Czy na osiedlu Daszyńskiego już wkrótce będą zatrzymywać się gminne autobusy? Dziś zamieszkała przez ponad dwa tysiące mieszkańców część miasta znajduje się poza siatką połączeń. Zapytanie w tej sprawie złożył radny Maciej Stieber i zasugerował lokalizację przystanków.

Autobus, przystanek, Daszyńskiego, Krasińskiego
Przystanek przy ulicy Krasińskiego na os. Daszyńskiego w Pszczynie - obecnie nie jest obsługiwany przez Pszczyńską Komunikację Gminną. · fot.


Radny Maciej Stieber przed ostatnią sesją złożył zapytanie dotyczące możliwości lokalizacji przystanków Pszczyńskiej Komunikacji Gminnej no osiedlu Daszyńskiego.

- W związku z planowaną przez Gminę Pszczyna analizą przedstawionych sprawozdań dotyczących napełnień i fluktuacji pasażerów PKG (Pszczyńskiej Komunikacji Gminnej - przyp. red.) oraz wychodząc naprzeciw postulatom mieszkańców zwracam się z zapytaniem o możliwość usytuowania dodatkowych przystanków autobusowych PKG na osiedlu Daszyńskiego - napisał radny.

Maciej Stieber zaproponował, aby takie punkty wyznaczyć przy Szkole Podstawowej nr 4, w miejscu istniejącej zatoki autobusowej (ul. Krasińskiego) oraz przy ul. Męczenników Oświęcimskich (obok lub w okolicach sklepu Bisam). Jak wyjaśnia, obecnie na osiedlu Daszyńskiego nie ma przystanków Pszczyńskiej Komunikacji Gminnej.

I sesja Rady Miejskiej w Pszczynie - 22.11.2018
Radny Maciej Stieber zapytał o możliwość lokalizacji dwóch przystanków na os. Daszyńskiego. · fot.


Na zapytanie radnego odpowiedziała Barbara Sopot-Zembok. - Zgodnie z zawartą umową firma wykonująca przewozy zobowiązana jest wykonać na żądanie gminy badanie napełnień autobusów (nie częściej niż raz na pół roku). Aby najlepiej dopasować trasy komunikacji do oczekiwań jak największej liczby mieszkańców zasadnym jest, aby pierwsze zmiany w trasach zostały opracowane w oparciu o wystarczającą ilość danych - czytamy w odpowiedzi.

Zastępca burmistrza podsumowuje w piśmie do radnego, że pierwsza analiza dotycząca możliwości wprowadzenia zmian w istniejących liniach komunikacyjnych zostanie przeprowadzona w II kwartale 2019 r. - Wszystkie wnioski mieszkańców, w tym również Pana wniosek, będą brane pod uwagę przy omawianiu możliwości wprowadzenia zmian - zapewnia.

O autobusy pytają radni z os. Powstańców Śląskich i JankowicWarto odnotować, że to nie jedyne i nie pierwsze takie zapytanie w sprawie komunikacji gminnej. Pod koniec ubiegłego roku radny Marek Dutkowski złożył zapytanie w sprawie lokalizacji przystanku na osiedlu Powstańców Śląskich. Zwracając uwagę na liczbę seniorów zamieszkujących tę część miasta i potrzebę poprawienia ich mobilności zasugerował, by jeden z przystanków umiejscowić w centralnym punkcie osiedla.

Z kolei podczas ostatniej sesji Rafał Wróbel wspomniał także, iż pomimo ujęcia przystanku Podlesie Stolarnia w Jankowicach w planie transportowym na linii B, autobusy nie dojeżdżają do tego punktu. W odpowiedzi burmistrz Dariusz Skrobol wyjaśnił, że wspomniany przystanek w Jankowicach nie jest obsługiwany ze względu na brak możliwości wykonania bezpiecznego manewru zawracania, co zostało zgłoszone przez firmę przewozową jeszcze przed rozpoczęciem świadczenia usług.

Nowa linia autobusowa połączy osiedla?Dariusz Skrobol, Damian Knura
Burmistrz Dariusz Skrobol spotkał się z Damianem Knurą, autorem Planu Transportu Zbiorowego. · fot.


Dodajmy, że w ostatnich dniach burmistrz Dariusz Skrobol spotkał się z Damianem Knurą, autorem Planu Transportu Zbiorowego. - Konsekwentnie realizujemy prace związane z rozwojem transportu publicznego. Nasze propozycje poddane zostaną konsultacjom. Chcemy ułatwić mieszkańcom poruszanie się po całej gminie. Jedną z nowych linii mają być połączenia pomiędzy pszczyńskimi osiedlami. Uruchomienie komunikacji wymaga czasu. Mamy świadomość, że mieszkańcy muszą przyzwyczaić się do autobusów. Tym bardziej, że dotychczas ich po prostu nie było - poinformował Dariusz Skrobol.

Jak czytamy w komunikacie Urzędu Miejskiego, w najbliższym czasie zostanie zaprojektowany przebieg trasy oraz częstotliwość kursów. Nowa sieć połączeń powinna m.in. ułatwić dzieciom i młodzieży szkolnej dojazd do placówek oświatowych.

Oskar Piecuch / pless.pl

REKLAMA

Komentarze

Zgodnie z Rozporządzeniem Ogólnym o Ochronie Danych Osobowych (RODO) na portalu pless.pl zaktualizowana została Polityka Prywatności. Zachęcamy do zapoznania się z dokumentem.

REKLAMA