Wesele Pszczyna Wesele Pszczyna

pless.pl - medium nr 1 w Pszczynie pless.pl

medium nr 1 w Pszczynie

Wiadomości

  • 8 marca 2019
  • wyświetleń: 587

Wkład własny w przy zakupie nieruchomości

Materiał reklamowy partnera:

Decyzja o własnym domu lub mieszkaniu to jeden z najważniejszych kroków podejmowanych w naszym życiu. Wymaga też dużego nakładu kapitału, jeśli mamy w planach mieć nieruchomość na własność. W takich przypadkach częstym rozwiązaniem okazuje się zaciągnięcie kredytu hipotecznego. Podpisanie zobowiązania z bankiem nie jest takie proste, jak mogłoby się wydawać. Dla instytucji finansowej najbardziej istotna jest wiarygodność klienta. Musi ona być potwierdzona za sprawą umowy z zakładem pracy, czy też zagospodarowaniem wkładu własnego. W tym artykule przyjrzymy się dokładniej temu drugiemu rozwiązaniu.

silnet


Co warto wiedzieć o wkładzie własnym?Wkład własny, czyli środki, które musimy przeznaczyć sprzedającemu tytułem części wartości za dom lub mieszkanie. Zazwyczaj jest to 10% oraz dodatkowe koszty np. notariusz i prowizje dla banku i biura nieruchomości. Niestety bank nie uwzględnia w tej kwocie dodatkowych płatności. Dlatego też każdy zainteresowany ofertą kredytową powinien zwrócić na to uwagę i zaopatrzyć się w większą ilość pieniędzy.

Nie każdy bank w swojej ofercie przewiduje wspomniane wcześniej 10%. Zdarza się, że kwota ta sięgnąć może nawet do 20% całej sumy. Zanim podpiszemy jakąkolwiek umowę, warto porównać propozycje w kilku oddziałach i wybrać naszym zdaniem najbardziej rozsądną. (źródło: https://blogkredytowy.pl/wklad-wlasny-do-kredytu-hipotecznego/)

Decydując się na kredyt, trzeba mieć na uwadze pewną zależność. Przeznaczając 10% wkładu własnego, bank udzieli 90% wartości nieruchomości wycenionej przez rzeczoznawcę. Oznacza to, że cena ta może się nie równać tej poniesionej przez nas ostatecznie. Powinniśmy więc zapamiętać, że cena zakupu nieruchomości nie jest taka sama jak jej wartość. Banki porównują cenę transakcji z wyceną nieruchomości i decydując się na udzielenie kredytu, przyznają mniejszą z tych wartości. Tak więc prościej mówiąc, jeśli wycena będzie niższa od kwoty zakupu, to bank udzieli mniejszego kredytu. Skutkiem tego będzie większa kwota, którą musimy zainwestować.

Wkład własny przekazujemy zawsze stronie sprzedającej. Może to być deweloper, spółdzielnia mieszkaniowa lub osoba prywatna. Nie wpłacamy go do banku udzielającego kredytu. Moment wpłaty wkładu własnego zależy od indywidualnych ustaleń pomiędzy nabywcą a sprzedającym. Banki nie ingerują w kwestie momentu przekazania pieniędzy, tak więc nie musimy tego robić przed otrzymaniem kredytu.

Następnym etapem jest udokumentowanie przekazania wkładu własnego, które musimy okazać u kredytodawcy. Mamy do dyspozycji dwie formy potwierdzenia za sprawą przelewu lub przez sprzedającego. W pierwszym przypadku jest bez znaczenia czy dotyczy to rynku pierwotnego, czy też wtórnego. Potwierdzenie ze strony sprzedającego zazwyczaj dotyczy transakcji na rynku wtórnym, a formą gwarancji może być zadatek lub zaliczka przekazana przy zawarciu umowy przedwstępnej.

Nieco inaczej wygląda sytuacja wkładu własnego na budowę domu. W tym przypadku wartość działki jest traktowana jako forma zabezpieczenia. W przypadku gdy wycena będzie na odpowiednim poziomie, bank nie będzie oczekiwał dodatkowych środków, ponieważ cała inwestycja może zostać skredytowana.