Wesele Pszczyna Wesele Pszczyna

pless.pl - medium nr 1 w Pszczynie

Wiadomości

  • 6 kwietnia 2019
  • 12 kwietnia 2019
  • wyświetleń: 3130

[ZDJĘCIA] Obchody Dnia Pamięci Ofiar Zbrodni Katyńskiej

Na cmentarzu wojennym "Pod Trzema Dębami" w Pszczynie oraz przed tablicą przy Powiatowym Zespole Szkół nr 2 odbyły się obchody Dnia Pamięci Ofiar Zbrodni Katyńskiej oraz 79. rocznicy masowej zsyłki Polaków na Sybir.

Obchody Dnia Pamięci Ofiar Zbrodni Katyńskiej - 12.04.2019 · fot.


Na cmentarzu wojennym "Pod Trzema Dębami" starosta pszczyński, Barbara Bandoła przypominała, że ofiarami zbrodni katyńskiej byli przede wszystkim oficerowie wojska i policji, naukowcy, lekarze, inżynierowie, prawnicy, księża i nauczyciele - elita naszego narodu. I choć od tragicznych wydarzeń minęło już 79 lat, wciąż o nich pamiętamy i pamiętać będziemy, bo jesteśmy spadkobiercami tej historii - dziećmi, wnukami, współrodakami ludzi, którzy zginęli tylko dlatego, że byli Polakami.

- Choć pewnie każdy z nich był inny, łączyło ich jedno - miłość do ojczyzny. Miłość, za którą oddali swoje życie. Zamordowani w okrutny sposób - strzałem w tył głowy, następnie pochowani w masowych mogiłach. Kiedy w końcu po 50 latach prawda wyszła na jaw, przeraził się cały świat. To jedna z najokrutniejszych zbrodni w historii ludzkości. I to naszym moralnym obowiązkiem jest nie tylko dbanie, by nigdy więcej się nie powtórzyła, ale także pielęgnowanie pamięci o tych, którzy ponieśli wtedy śmierć. A byli wśród nich również mieszkańcy ziemi pszczyńskiej - mówiła Barbara Bandoła.

Starosta przytoczyła słowa ks. Józefa Tischnera: "Człowiek dla drugiego człowieka może być częścią nieba. Niestety, może być także częścią piekła". Jak zatem najlepiej uczcić pamięć ofiar wszystkich zbrodni i tragedii, które nas dotknęły? Bądźmy dla siebie właśnie częścią nieba, przede wszystkim pokazując, że jesteśmy silni i solidarni. Że wspieramy się wzajemnie, bez względu na to, jak bardzo się różnimy. Myślę, że dzisiejsze obchody mogą być również okazją do tego, aby każdy z nas, choć na chwilę, oczyścił swoje serce ze złych emocji. Pamiętając, do czego przed laty czyjeś złe emocje doprowadziły - mówiła Barbara Bandoła.

odznaczenia
Obchody Dnia Pamięci Ofiar Zbrodni Katyńskiej · fot.


Uchwałą Zarządu Głównego Związku Sybiraków Odznaką Honorową Sybiraków odznaczone zostały: Irena Sarbiewska, członek pszczyńskiego koła Związku Sybiraków oraz Teresa Wojtanowicz, dyrektor Powiatowego Zespołu Szkół nr 1 w Pszczynie.

Kwiaty i znicze pod "Dębem Katyńskim" złożyli m.in. pszczyńscy Sybiracy, kombatanci, rodziny ofiar zbrodni katyńskiej, samorządowcy z terenu powiatu pszczyńskiego, przedstawiciele służb mundurowych, pszczyńskich stowarzyszeń, kół oraz związków, dyrektorzy oraz młodzież pszczyńskich szkół. Dla uczczenia pamięci zamordowanych salwę wykonali członkowie Kurkowego Bractwa Strzeleckiego w Pszczynie.

Pokaz słowno-muzyczny przygotowali uczniowie III Liceum Ogólnokształcącego w Pszczynie.

Katyń
Obchody Dnia Pamięci Ofiar Zbrodni Katyńskiej · fot.


Tradycyjnie, druga część obchodów odbyła się przy tablicy upamiętniającej męczeństwo obywateli polskich deportowanych na Sybir w latach 1939-1956 przy budynku Powiatowego Zespołu Szkół nr 2 w Pszczynie. Tutaj również delegacje złożyły kwiaty i znicze.

Dzień Pamięci Ofiar Zbrodni Katyńskiej upamiętnia rocznicę opublikowania przez Niemcy w 1943 roku informacji o odkryciu w Katyniu pod Smoleńskiem w Rosji, masowych grobów oficerów Wojska Polskiego, zamordowanych przez NKWD wiosną 1940 roku.

new / pless.pl, źródło: Powiat

REKLAMA

Komentarze

Zgodnie z Rozporządzeniem Ogólnym o Ochronie Danych Osobowych (RODO) na portalu pless.pl zaktualizowana została Polityka Prywatności. Zachęcamy do zapoznania się z dokumentem.

REKLAMA