Wesele Pszczyna Wesele Pszczyna

pless.pl - medium nr 1 w Pszczynie

Wiadomości

  • 9 kwietnia 2019
  • 14 kwietnia 2019
  • wyświetleń: 1710

Dzień Pamięci Ofiar Zbrodni Katyńskiej w Pawłowicach

12 kwietnia w Pawłowicach uczczono 79. rocznicę zbrodni katyńskiej.

Dzień Pamięci Ofiar Zbrodni Katyńskiej w Pawłowicach - 12.04.2019 · fot.


Kwiaty i znicze pod tablicą upamiętniającą zamordowanie policjantów z pawłowickiego posterunku, złożyli wójt gminy Pawłowice Franciszek Dziendziel, przewodniczący Rady Gminy Andrzej Szaweł oraz przedstawiciele policji na czele z Komendantem Zdzisławem Zagórdą oraz przedstawicielami z Komendy Powiatowej Policji w Pszczynie. 13 kwietnia jest Dniem Pamięci Ofiar Zbrodni Katyńskiej. Upamiętnia on rocznicę opublikowania przez Niemcy w 1943 roku informacji o odkryciu w Katyniu, masowych grobów oficerów Wojska Polskiego, zamordowanych przez NKWD w 1940 roku.

Wśród ofiar znaleźli się pawłowiccy policjanci: komendant Teofil Szczęsny, Wojciech Kuta, Franciszek Pierchała, Ignacy Walkowiak i Stanisław Jaskólski. Na budynku Komisariatu Policji w Pawłowicach znajduje się tablica, którą w 1995 roku, ku pamięci zabitych, ufundowało społeczeństwo Pawłowic. Co roku właśnie w tym miejscu przypominamy sobie tragiczne wydarzenie sprzed lat. Zebrani dzisiaj samorządowcy, sołtysi, radni wysłuchali historyka Jana Figurę, Dyrektora Gminnego Zespołu Oświaty, który przybliżył ogrom zbrodni ludobójstwa dokonanej wiosną 1940 roku przez komunistyczne władze ZSRR.

Zginęło w niej ok. 22 tysięcy osób, głównie przedstawicieli polskich służb mundurowych.

new / pless.pl, źródło: UG Pawłowice

REKLAMA

Komentarze

Zgodnie z Rozporządzeniem Ogólnym o Ochronie Danych Osobowych (RODO) na portalu pless.pl zaktualizowana została Polityka Prywatności. Zachęcamy do zapoznania się z dokumentem.

REKLAMA