Wesele Pszczyna Wesele Pszczyna

pless.pl - medium nr 1 w Pszczynie

Wiadomości

  • 6 lipca 2019
  • 8 lipca 2019
  • wyświetleń: 2809

[ZDJĘCIA] Anhalt-Bitterfeld - partnerski powiat zaprasza pszczynian!

Od trzech lat powiat pszczyński oraz niemiecki powiat Anhalt-Bitterfeld wiąże umowa partnerska. Oba samorządy łączy ścisła współpraca, między innymi w zakresie wymiany doświadczeń dotyczących rozwoju turystyki.Powiat Anhalt-Bitterfeld jest oddalony o ok. 650 km od Pszczyny. Liczy ponad 165 tys. mieszkańców. Miastem powiatowym jest miejscowość Köthen. To region rolniczy, ciekawy przyrodniczo, ale także bardzo dobrze rozwinięty gospodarczo, słynie z produkcji odnawialnych źródeł energii, przemysłu chemicznego i motoryzacyjnego. Władze sporą uwagę poświęcają także rozwojowi turystyki.

Współpraca rozpoczęła się w 2015 roku, a w 2016 roku oficjalnie podpisana została umowa partnerska pomiędzy powiatem pszczyńskim a powiatem Anhalt-Bitterfeld.

Nasze powiaty łączy nie tylko podobieństwo w zakresie działania, ale również zasoby turystyczne i historia związana z dynastią Anhalt - niemieckim rodem panującym m.in. w Brandenburgii i Saksonii, władającym także Pszczyną w XVIII i XIX wieku.

KöthenPowiat Anhalt-Bitterfeld - Kothen · fot.


Köthen to miasto powiatowe w Niemczech w kraju związkowym Saksonia-Anhalt, siedziba powiatu Anhalt-Bitterfeld. Warto odwiedzić tutaj kościoły św. Jakuba i św. Agnieszki. Odwiedzającym to miejsce śmiało można polecić również wizytę w Muzeum Historycznym w zamku Köthen z zamkową kaplicą, salą luster i pięknymi komnatami oraz w Muzeum Naumanna, jedynym ornitologicznym muzeum na świecie.

Jednak nie tylko dla najnowszej historii warto odwiedzić to miasto. W Köthen komponował sam Jan Sebastian Bach. Na pamiątkę tych wydarzeń w mieście wielkiemu mistrzowi muzyki barokowej postawiono pomnik.

Co ciekawe, mieszkańcy tego miasta bardzo docenili również współpracę z powiatem pszczyńskim, czego wspaniałym dowodem jest mural na jednym z obiektów, a na nim Muzeum Zamkowe w Pszczynie wraz z parkiem.

Bitterfeld - Wolfen (Grosser Goitzschesee)Powiat Anhalt-Bitterfeld - Bitterfeld - Wolfen (Grosser Goitzschesee) · fot.


Jezioro Grosser Goitzschesee to jeden z najpiękniejszych przykładów rewitalizacji dawnych terenów przemysłowych. Jeszcze w latach 80-tych XX wieku w miejscu tym wydobywano węgiel brunatny. Dziś jest tu centrum sportowo-rekreacyjno-turystyczne powiatu Anhalt Bitterfeld z przystanią i wieloma atrakcjami. W krótkim czasie kopalnię zamieniono w park krajobrazowy, gdzie można wypocząć.

Miejsce to upodobało sobie wielu żeglarzy, fanów wakeboardu i rowerzystów. Dzięki ścieżce ci ostatni mogą podziwiać naturę i ciekawe krajobrazy. Alternatywą jest też wycieczka statkiem. Wokół akwenu działa wiele restauracji, hoteli, są place zabaw. A jeśli tylko zechcemy, można także wejść na kilkudziesięciometrową wieżę, z której rozpościera się piękny widok na całą okolicę.

Bitterfeld - Wolfen (Fabryka Bayer)Powiat Anhalt-Bitterfeld - Bitterfeld - Wolfen (Fabryka Bayer) · fot.


Na terenie miejscowości Bitterfeld - Wolfen znajduje się nowoczesna i w dużym stopniu automatyzowana fabryka rozpoznawalnej na całym świecie firmy Bayer. Produkowane są tu liczne farmaceutyki, w tym popularna aspiryna. Można tu podejrzeć cały proces powstawania leków aż do momentu zapakowania w charakterystyczne pudełka.

Bitterfeld - Wolfen (Industrie - und Filmmuseum Wolfen)Powiat Anhalt-Bitterfeld - Bitterfeld - Wolfen (Industrie- und Filmmuseum Wolfen) · fot.


Na terenie Bitterfeld - Wolfen jest jeszcze jedno miejsce, któremu warto poświecić chwilę. To Muzeum Przemysłu i Filmu. Zanim zostało stworzone, tutaj znajdowała się druga największa na świecie fabryka filmu, tu powstawały bardzo znane również w naszym kraju filmy ORWO. Na terenie tego obiektu w latach 30-tych XX wieku stworzono pierwszy na świecie kolorowy film, a w latach 40-tych nakręcono pierwszy niemiecki film. Materiał związany z tymi wydarzeniami do dziś znajduje się w muzeum.

Skarbiec muzeum posiada kolekcję ponad 800 aparatów fotograficznych oraz filmy i szkice projektów z niemieckich produkcji. W Muzeum Przemysłu i Filmu znajdziemy też czasowe wystawy dotyczące współczesnej fotografii. Czasami instytucja zamienia się w kino i odbywają się tutaj seanse starych filmów.

Muldestausee (Haus Am See)Powiat Anhalt-Bitterfeld - Muldestausee (Haus Am See) · fot.


Spacerując po gminie Muldestausee natrafimy na pewno na Haus Am See. Drewniany dom nad jeziorem to miejsce, gdzie odbywają się wystawy i warsztaty. Zwiedzający mogą obejrzeć tutaj ponad 80 spreparowanych zwierząt, m.in. rybołowy, bobry, motyle. Jest także ogród. Na tablicach informacyjnych wypisane są wiadomości naukowe dotyczące krajobrazu tego regionu. Dzieci biorą tu udział w wielu interesujących zajęciach dotyczących ekosystemu. Dzięki specjalnym kamerom możliwe jest również podziwiane fauny, która zadomowiła się na terenie jeziora Mulde.

ReppichauPowiat Anhalt-Bitterfeld - Reppichau · fot.


Będąc w powiecie Anhalt-Bitterfeld warto udać się do Reppichau. Ta niewielka dzielnica gminy Osternienburger Land kryje w sobie historię, której pozazdrościć może jej wiele dużo większych dziś miejscowości. Tutaj na świat przyszedł Eike von Repkow, który spisał zbiór praw, znany jako "Zwierciadło saskie". Było ono najważniejszą niemiecką księgą prawną w epoce średniowiecza.

Historię z tym związaną widać w Reppichau co krok, dosłownie przy każdym budynku. Mnóstwo jest tutaj przedstawień scenicznych z paragrafów wspomnianego dzieła, są murale, pięknie ozdobione domy oraz liczne dekoracje.

ZerbstPowiat Anhalt-Bitterfeld - Zerbst · fot.


Zerbst to bardzo ważne miejsce dla historii powszechnej. Z tym miastem związana jest Zofia Fryderyka Augusta, którą dziś wszyscy znamy jako Katarzynę Wielką, cesarzową Rosji. Odwołań do tej postaci w całej miejscowości jest bardzo wiele, powstała nawet trasa turystyczna, podczas której odwiedzający Zerbst mogą posłuchać o czasach jej panowania, rodzinie i niemieckim pochodzeniu.

Zerbst to również wiele zabytków. Kilka z nich, między innymi zamek oraz kościół św. Mikołaja, ucierpiało w trakcie II wojny światowej. Niemniej warto przespacerować się po mieście, pomiędzy średniowiecznymi murami, zieleńcami oraz odwiedzić bibliotekę, gdzie znajduje się wiele przepięknie wydanych dzieł literatury i pieczołowicie ilustrowanych map.

Oskar Piecuch / pless.pl

REKLAMA

Komentarze

Zgodnie z Rozporządzeniem Ogólnym o Ochronie Danych Osobowych (RODO) na portalu pless.pl zaktualizowana została Polityka Prywatności. Zachęcamy do zapoznania się z dokumentem.

REKLAMA