Wesele Pszczyna Wesele Pszczyna

pless.pl - medium nr 1 w Pszczynie

Wiadomości

  • 22 kwietnia 2019
  • 23 kwietnia 2019
  • wyświetleń: 5549

[ZDJĘCIA] Remont zabytkowej wieży drewnianego kościoła w Wiśle Małej

Trwa remont zabytkowej wieży drewnianego kościoła pod wezwaniem św Jakuba Starszego Apostoła w Wiśle Małej.

Remont wieży kościoła w Wiśle Małej - 03-04.2019 · fot.


Konieczność wykonania prac wynikała ze złego stanu technicznego wieży. Już jesienią 2017 roku parafia apelowała o pomoc w wykonaniu prac. Prace rozpoczęły się rok później, w październiku. Niezbędna okazała się wymiana 70% konstrukcji wieży.

Początkowo koszt wszystkich prac wyceniono na około pół miliona złotych, tymczasem - jak powiedział nam ks. proboszcz Grzegorz Seweryn - już dziś wydatki zbliżają się do 900 tysięcy złotych. Mimo złożonego wniosku, kościół nie otrzymał na ten cel jakichkolwiek środków z ministerstwa i instytucji konserwatorskich. Remont wieży wsparły jedynie gmina Pszczyna oraz powiat pszczyński.

Kościół w Wiśle Małej to jeden z najcenniejszych zabytków powiatu pszczyńskiego. Przepiękny drewniany budynek został wzniesiony w XVIII wieku i znajduje się na Szlaku Architektury Drewnianej województwa śląskiego. To unikatowy zabytek ze względu na jego walory artystyczne, jest jedną z głównych atrakcji turystycznych ziemi pszczyńskiej. Jako miejsce kultu jest udostępniany wiernym podczas mszy oraz uroczystości kościelnych.

Oskar Piecuch / pless.pl

REKLAMA

Komentarze

Zgodnie z Rozporządzeniem Ogólnym o Ochronie Danych Osobowych (RODO) na portalu pless.pl zaktualizowana została Polityka Prywatności. Zachęcamy do zapoznania się z dokumentem.

REKLAMA