Wesele Pszczyna Wesele Pszczyna

pless.pl - medium nr 1 w Pszczynie

Wiadomości

  • 26 kwietnia 2019
  • 28 kwietnia 2019
  • wyświetleń: 5191

Most "Bronisław" w Woli zamknięty... do odwołania

Komenda Powiatowa Policji w Pszczynie informuje o zamknięciu mostu "Bronisław", który znajduje się w miejscowości Wola na ul. Oświęcimskiej.

Most "Bronisław" w Woli zamknięty... do odwołania - 25.04.2019 · fot.


Od dnia 25 kwietnia od godziny 18.00 most "Bronisław" w Woli na ulicy Oświęcimskiej został zamknięty aż do odwołania ze względu na bardzo zły stan techniczny.

Kierujący planujący trasę przejazdu przez most proszeni są o jej zmianę, na przykład kierując się na Bieruń.

Informacja Wójta Gminy Miedźna w sprawie Mostu "Bronisław":

Szanowni Mieszkańcy Gminy Miedźna,

Podjąłem bardzo trudną decyzję o wyłączeniu mostu Bronisław z ruchu drogowego. Biorę za tę decyzję pełną odpowiedzialność. Nie mniej odpowiedzialność za stan mostu nie spoczywa na mnie. Stan ten jest efektem zarządzania gminą przez wiele ostatnich lat, zanim Państwo zdecydowaliście się na zmianę gospodarza.

W dniu 25 kwietnia 2019 r. do Urzędu Gminy wpłynęło stanowisko projektanta dot. awaryjnego wzmocnienia mostu mówiące o tym, że użytkowanie mostu stwarza bezpośrednie zagrożenie w ruchu pieszym i kołowym. To było podstawą mojej decyzji.

Wcześniej w związku z problematycznym stanem mostu podjąłem kroki do wyegzekwowania napraw w ramach gwarancji od podmiotu wykonującego jego remont. I tutaj napotkałem na pewien problem, mianowicie wykonawca napraw stwierdził, że nie będzie prowadził prac gwarancyjnych. Argumentował to tym, że do tej pory poniósł duże koszty związane z naprawami, a po drugie - najważniejsze - poinformował, że zarządca mostu (gmina) nie spełniła obwarowań projektanta.

W wyniku analizy dokumentów ustalono, że projektant postawił m.in. następujące obwarowania: ograniczenie możliwości przejazdu samochodów o dopuszczalnej masie do 3,5 t. oraz zapewnienie możliwości przejazdu o prędkości maksymalnie do 10 km/h.

Niestety, tutaj muszę Państwa poinformować, że tych warunków Gmina nie spełniła i stąd dalsze poważne skutki. Ponadto użytkowanie po awaryjnym remoncie mostu było oszacowane na jeden rok. Te opisane nieprawidłowości uniemożliwiają nam egzekwowanie napraw w ramach gwarancji. Zakładam, iż historię z rzekomym "wykręcaniem śrub" oraz atrapą kamery jeszcze wielu z Państwa pamięta. Zajmując się sprawą mostu w pierwszym kwartale 2019 r., uruchomiłem tzw. "bramkę". Działające kamery rejestrują każdy przejazd pojazdu o masie powyżej 3,5t. Automatycznie zdjęcia tych pojazdów przesyłane są do UG Miedźna i następnie kierowane do właściwych komend policji.

Sytuacja finansowa gminy w związku z bardzo realnym widmem zwrotu do podmiotów górniczych około 17 mln złotych jest zwyczajnie zła. Ponadto w chwili obecnej w terminie do 30 dni dla innego podmiotu musimy oddać ponad 650 tysięcy złotych.

Można ubolewać, że tak wiele spraw zostało doprowadzonych do stanu kryzysowego. Ale prócz ubolewania zobowiązałem się do ciężkiej pracy i tę zamierzam nadal uczciwie wykonywać, niezależnie od jej trudu. Będę dążył do jak najsprawniejszego rozwiązania problemu. Ale prócz dużego optymizmu posiadam też realizm i w związku z tym na dzień dzisiejszy nie jestem w stanie podać Państwu żadnego terminu, kiedy skutecznie możemy spodziewać się uporania z tym kolejnym kryzysem w Naszej Gminie.

Decyzja, w jakim kierunku będą podejmowane dane kroki zależeć będzie od stanowiska projektanta. Może to być:
- dopuszczona organizacja ruchu w systemie wahadłowym z obwarowaniami tonażu i prędkości;
- okresowy i cząstkowy remont do czasu remontu generalnego;
- w najgorszym przypadku zakaz ruchu do czasu zakończenia remontu generalnego.

W chwili obecnej informuję Państwa, iż do połowy maja b.r. będzie ogłoszony przetarg na remont mostu. Ponadto początkiem tego roku prowadziłem już rozmowy z Wójtem Gminy Oświęcim oraz Starostą Powiatu Oświęcimskiego, którzy podczas rozmów wstępnie zobowiązali się do rozważenia możliwości współfinansowania prac. Z wstępnych szacunków wynika, że koszt remontu mostu z dopuszczalnym tonażem do 30 ton może się zamknąć w granicach 3,5 mln zł.

Proszę Państwa o zrozumienie tej trudnej sytuacji oraz mojej decyzji, u podłoża której leży nade wszystko zapobieganie potencjalnej tragedii. Wiem i rozumiem ile komplikuje się Państwa codziennych spraw. Ale też odpowiedzialność, uczciwość i sumienie nie pozwalają mi na to, abym kosztem unikania krytyki za zamknięcie mostu, pozwolił bym sobie na narażanie użytkowników mostu Bronisław na utratę zdrowia lub życia.

Z wyrazami szacunku,
Wójt Gminy Miedźna
Jan Słoninka

new / pless.pl

REKLAMA

Komentarze

Zgodnie z Rozporządzeniem Ogólnym o Ochronie Danych Osobowych (RODO) na portalu pless.pl zaktualizowana została Polityka Prywatności. Zachęcamy do zapoznania się z dokumentem.

REKLAMA