Wesele Pszczyna Wesele Pszczyna

pless.pl - medium nr 1 w Pszczynie

Wiadomości

  • 27 kwietnia 2019
  • wyświetleń: 3185

[ZDJĘCIA] Krzyże na dzwonnicy i kościele w Łące po renowacji

Powiat pszczyński przekazał w tym roku łącznie prawie 59 tys. zł dotacji na remonty w zabytkowych kościołach oraz w pszczyńskim skansenie. Wojewódzki konserwator zabytków odebrał prace konserwatorskie i restauratorskie krzyża z wieży dzwonnicy i wieży kościoła w Łące.

Krzyże na dzwonnicy i kościele w Łące po renowacji · fot.


Prace konserwatorskie i restauratorskie krzyży z wieży kościoła i dzwonnicy w kościele p.w. Św. Mikołaja w Łące niedawno się zakończyły. Łączny koszt prac wyniósł ponad 42 tys. zł. Powiat pszczyński na podstawie ustawy o ochronie zabytków przekazał na ten cel 10 tys. zł.

Ze względu na wiek powstania oryginalnych krzyży specjalna komisja zdecydowała o umieszczeniu na szczycie dzwonnicy i kościoła nowych krzyży, będących wierną kopią zabytkowych egzemplarzy. Oryginalne krzyże zostały natomiast odrestaurowane oraz umieszczone w miejscu, gdzie mieszkańcy będą mogli zapoznać się z ich bogatą historią.

Krzyże na dzwonnicy i kościele w Łące po renowacji
Krzyże na dzwonnicy i kościele w Łące po renowacji · fot.


Ustawa o ochronie zabytków daje samorządom możliwość finansowania prac w obiektach zabytkowych. Powiat pszczyński od wielu lat przeznacza środki na prace konserwatorskie, restauratorskie lub roboty budowlane przy zabytkach. O wsparcie można ubiegać się w formie dotacji. Krzyże w Łące były pierwszymi w tym roku, które odebrał już konserwator zabytków.

Z tegorocznej puli przeznaczonej przez powiat pszczyński dotacje dostały jeszcze: Parafia Rzymskokatolicka pw. św. Jakuba Starszego Apostoła w Wiśle Małej otrzyma 19 tys. zł na dofinansowanie wymiany pokrycia dachowego na sobotach wokół remontowanej wieży w kościele, Parafia Rzymskokatolicka pw. Matki Bożej Szkaplerznej w Brzeźcach (10 tys. zł) na dofinansowanie pierwszego etapu prac konserwatorskich zespołu brzmieniowego organ pneumatycznych, Parafia Rzymskokatolicka pw. św. Jadwigi Śląskiej w Pszczynie - Starej Wsi otrzyma z kolei 10 tys. zł na dofinansowanie remontu dachu w budynku zabudowań plebańskich przy kościele, Parafia Rzymskokatolicka pw. św. Marcina w Ćwiklicach otrzymane 5 tys. zł przeznaczy na dofinansowanie prac konserwatorskich figur aniołów przy ołtarzu głównym.

Dotację otrzyma także Agencja Rozwoju i Promocji Ziemi Pszczyńskiej (5 tys. zł) na dofinansowanie prac konserwatorskich przy spichlerzu z Rudołtowic w skansenie Zagroda Wsi Pszczyńskiej.

ab, źródło: Powiat

REKLAMA

Komentarze

Zgodnie z Rozporządzeniem Ogólnym o Ochronie Danych Osobowych (RODO) na portalu pless.pl zaktualizowana została Polityka Prywatności. Zachęcamy do zapoznania się z dokumentem.

REKLAMA