Wesele Pszczyna Wesele Pszczyna

pless.pl - medium nr 1 w Pszczynie

Wiadomości

  • 10 maja 2019
  • wyświetleń: 1457

Partnerstwo z Anhalt-Bitterfeld przynosi coraz więcej efektów

Powiat pszczyński oraz niemiecki powiat Anhalt-Bitterfeld trzy lata temu podpisały porozumienie o współpracy. W tym czasie pomiędzy polskimi i niemieckimi jednostkami udało się zrealizować już prawie 20 wspólnych projektów.

Partnerstwo Anhalt-Bitterfeld
Umowa partnerska została podpisana przez przedstawicieli obu powiatów 12 maja 2016 r. w Pszczynie · fot.


Umowa między powiatami została podpisana 12 maja 2016r. Jej celem jest wzajemne wspieranie się obu samorządów w rozwoju w obszarach kultury, kształcenia, sportu, społecznych, turystyki, infrastruktury, gospodarki, jak i wspólne budowanie nowoczesnej struktury administracyjnej.

- Jakość i efektywność tej współpracy jest bardzo wysoka. To pokazuje, jak duży potencjał ma wymiana doświadczeń i dobrych praktyk pomiędzy podmiotami z różnych krajów, przy wielu korzyściach dla obu stron. Podczas naszej majowej wizyty w powiecie Anhalt Bitterfeld, mieliśmy okazję rozmawiać również o pszczyńskim szpitalu. Nasi niemieccy partnerzy wyrazili dużą chęć pomocy w tym zakresie - mówi starosta Barbara Bandoła.

W ciągu ostatnich trzech lat współpracę nawiązały m.in. szkoły - Powiatowy Zespół Szkół nr 1 oraz szkoła zawodowa - Berufsbildende Schulen Anhalt-Bitterfeld. Niemiecka placówka kształci uczniów w podobnych zawodach, jest jednak dużo większa od naszej "Samochodówki". Uczęszcza do niej ponad trzy tysiące uczniów i jest największą szkołą zawodową w kraju związkowym Saksonia-Anhalt. Nauczyciele oraz uczniowie mogą dzięki temu wymieniać się doświadczeniami i zapoznać z innym systemem edukacji. Młodzież z Niemiec miała okazję odbyć praktyki zawodowe w Agencji Rozwoju i Promocji Ziemi Pszczyńskiej, pszczyńskich zawodówkach, straży pożarnej oraz urzędzie pracy. Również pszczyńska młodzież wyjeżdża na praktyki do Niemiec.

Dzięki współpracy pszczyńscy sportowcy wzięli udział w m.in. 22. Bitterfled Wolfener Jungendpokal 2018 czy 23. Bitterfled Wolfener Jungendpokal 2019, a grupa VC Bitterfeld-Wolfen rozegrała mecz na Międzynarodowym Turnieju Siatkówki Kadetek o puchar starosty pszczyńskiego.

Bardzo dużo dzieje się też w zakresie wymiany doświadczeń w dziedzinie kultury. Pszczyńska delegacja wzięła udział w obchodach święta niemieckiego kraju związkowego Saksonia-Anhalt oraz miała okazję promować piękno naszego regionu na Międzynarodowych Targach w Berlinie Grüne Woche. W tym roku polska reprezentacja wzięła też udział w Goitzsche-Marathon zajmując 16. miejsce w ogólnej klasyfikacji. Ścisłą współpracę nawiązały również urzędy pracy. Już w czerwcu przedstawiciele z Niemiec przyjadą do Pszczyny na warsztaty.

new / pless.pl, źródło: Powiat

REKLAMA

Komentarze

Zgodnie z Rozporządzeniem Ogólnym o Ochronie Danych Osobowych (RODO) na portalu pless.pl zaktualizowana została Polityka Prywatności. Zachęcamy do zapoznania się z dokumentem.

REKLAMA