Wesele Pszczyna Wesele Pszczyna

pless.pl - medium nr 1 w Pszczynie pless.pl

medium nr 1 w Pszczynie

Wiadomości

  • 13 maja 2019
  • wyświetleń: 357

Pizza - ulubiona potrawa nowojorczyków

Materiał partnera:

Włoscy imigranci przypływający do Ameryki na swojej drodze do lepszego życia wpierw zahaczali o Nowy Jork. Wielu z nich już tam zostało, tworząc własną dzielnicę - "Małe Włochy". Otwierali tam własne interesy - w tym restauracje, serwujące włoskie potrawy. I tak właśnie pizza trafiła do Stanów Zjednoczonych.

Pizza - ulubiona potrawa nowojorczyków


Wokół pizzy w Nowym Jorku rozwinęła się cała kultura, a teraz można tam zjeść jedne z najlepszych placków na świecie. Dlaczego ich pizza jest taka wyjątkowa i co ją odróżnia od innych?

  • Slice - gdy w Nowym Jorku zaczęto serwować pizzę, było to głównie danie robotników, którzy musieli zjeść szybki i jednocześnie sycący posiłek. Pizza była wtedy bardzo tania, lecz mimo to robotników nie było stać na cały placek. Przedsiębiorczy sprzedawcy postanowili serwować pizzę na kawałki i tak właśnie powstał nowojorski slice, którego je się do dzisiaj.
  • Łam w pół - pizza nowojorska różni się od włoskiej głównie sztywnością ciasta. Ta prawdziwa, rodem z Neapolu jest twarda i chrupiąca, a ta z "Wielkiego Jabłka" ma ciasto elastyczne i miękkie. Jedynie jej rant jest chrupiący. Co to zmienia? Pizzę nowojorską je się zazwyczaj na stojąco na ulicy, jako wspomniany slice, więc miękkie ciasto łatwiej zgiąć w pół. Dzięki temu żadne z dodatków ani tłuszcz czy sos nie poleci na chodnik (w najlepszym przypadku) lub ubranie jedzącego.
  • Mąka i minerały - swój wyjątkowy smak pizza nowojorska zawdzięcza głównie cieście, do którego używana jest wysokoglutenowa mąka. Lokalna woda również ma znaczenie, gdyż jest bogata w minerały. Jej skład jest na tyle wyjątkowy, że pizzerie z innych stanów importują nowojorską wodę by uzyskać taki sam efekt u siebie w lokalu.
  • Ręczna robota - ciasto na pizzę nowojorską jest wyrabiane ręcznie. Każdy placek jest cienki i ma około 45cm średnicy. Dzieli się ją na 8 części. Nawet jeden slice z takiej pizzy pozwala zaspokoić niemały głód.


Masz już ochotę na pizzę nowojorską? W Polsce zamówisz ją z takiego lokalu jak New York Pizza Department - warto spróbować, bo nowojorska pizza to całkowicie nowe doświadczenie w porównaniu z klasycznymi pizzami rodem w Włoch.