Wesele Pszczyna Wesele Pszczyna

pless.pl - medium nr 1 w Pszczynie pless.pl

medium nr 1 w Pszczynie

Wiadomości

  • 28 maja 2019
  • wczoraj, 08:00
  • wyświetleń: 12857

Obchody 100-lecia wybuchu Powstań Śląskich na pszczyńskim rynku

16 czerwca w Pszczynie odbędzie się Inauguracja obchodów 100-lecia wybuchu Powstań Śląskich. Na pszczyńskim rynku powstała rekonstrukcja bramy powitalnej - element niezwykłego widowiska historycznego "Powstania Śląskie".

Obchody 100-lecia wybuchu Powstań Śląskich na pszc
Obchody 100-lecia wybuchu Powstań Śląskich na pszczyńskim rynku · fot.


Część oficjalna rozpocznie się od mszy polowej, którą odprawi arcybiskup Wiktor Skworc. Po nabożeństwie posadzone zostanie pamiątkowe drzewko. Następnie z ul Wojska Polskiego w kierunku starówki wyruszy defilada w skład, której wejdzie m.in. siedem kompani honorowych służb mundurowych. Po zakończeniu części oficjalnej rozpocznie się widowisko historyczne, które zostanie podzielone na kilka części.  

Na pszczyńskim rynku stoi już replika bramy powitalnej z 1922 roku. To pod nią przemaszerują oddziały wojska. Tego dnia będzie okazja, aby przenieść się w czasie, w lata dwudzieste.  Znikną nowoczesne szyldy i reklamy. Wśród uczestników wydarzenia pojawią się natomiast powstańcy, którzy będę rozdawali prasę i ulotki. Grupa Rekonstrukcji Historycznych przygotowała widowisko historyczne"100-lecie Powstań Śląskich".

Od 12:00 w Parku Zamkowym rozpocznie się piknik rodzinny. Będzie można oglądać sprzęt, którym dysponują służby mundurowe. Swój udział zapowiedzieli m.in. przedstawiciele wojska, policji oraz straży pożarnej. Jedną z atrakcji ma być czołg z zakładów Bumar z Gliwic, Rosomak z Siemianowic oraz wozy bojowe i samochody zadaniowe

Po 15:00 na rynku rozpocznie się widowisko historyczne przygotowane przez Grupę Rekonstrukcji Historycznych i Kurkowe Bractwo Strzeleckie z Pszczyny z gościnnym udziałem grup rekonstrukcyjnych z naszego regionu. Kolaż historyczny odnosić się będzie do wszystkich powstań śląskich, a także plebiscytu. Jedna ze scen przypomni okres przyłączenia Śląska do macierzy.

Wydarzenie objęte zostało Narodowym Patronatem Prezydenta RP Andrzeja Dudy oraz Patronatami Honorowymi Ministra Obrony Narodowej i Marszałka Województwa Śląskiego.

Obchody 100-lecia wybuchu Powstań Śląskich na pszc
fot.


Program:11:00 - 12:30 (Park Zamkowy)
Festiwal i Konkurs Latawców w barwach narodowych i śląskich

12:00 - 19:00 (Park Zamkowy)
Prezentacje wojskowe, służb mundurowych oraz sprzętu militarnego

13:00 (tarasy Muzeum Zamkowego)
Uroczysta msza polowa

14:00 (Park Zamkowy)
Wkopanie okolicznościowego dębu z okazji 100-lecia wybuchu Powstań Śląskich

14:20 (Rynek)
Oficjalne rozpoczęcie uroczystości i parada służb mundurowych

15:30 - 18:00 (Rynek)
Widowisko historyczne "100-lecie Powstań Śląskich"

www.powstania.pszczyna.pl

Obchody 100-lecia wybuchu Powstań Śląskich na pszc

new, BM / pless.pl, źródło: UM Pszczyna

REKLAMA

Komentarze

Zgodnie z Rozporządzeniem Ogólnym o Ochronie Danych Osobowych (RODO) na portalu pless.pl zaktualizowana została Polityka Prywatności. Zachęcamy do zapoznania się z dokumentem.

REKLAMA