Wesele Pszczyna Wesele Pszczyna

pless.pl - medium nr 1 w Pszczynie

Wiadomości

  • 11 lipca 2019
  • wyświetleń: 538

Jak odchudzić kota?

Materiał partnera:

Nadwaga i otyłość są bardzo niebezpieczne nie tylko dla ludzi, także dla zwierząt. Przyczyniają się do wielu chorób, skracają długość życia. Nadwaga lub otyłość u kota sprawiają, że zwierzę czuje się źle, jest ociężałe, ma problemy z poruszaniem się. Jeżeli nasz kot ma za dużo zbędnych kilogramów, pomóżmy mu je zgubić. Pamiętajmy, że proces odchudzania jest długi, w żadnym wypadku nie wolno więc się spieszyć i głodzić czworonoga.

Jak odchudzić kota?


Zmniejszenie ilości jedzeniaNajważniejszą sprawą jest zweryfikowanie ilości jedzenia podawanego zwierzęciu, uwzględniając również przekąski. Producenci karm dla kotów zamieszczają na opakowaniach informację, ile danej karmy dziennie zwierzę powinno spożywać. Nie wolno przekraczać tych norm.

Postarajmy się podawać pupilowi karmy dobrej jakości. Każda dobra karma dla kota zawiera wszystkie niezbędne składniki odżywcze, witaminy i minerały potrzebne do prawidłowego funkcjonowania organizmu zwierzęcia. Można też wybrać karmy w wersji light, zawierające mniejszą ilość kalorii, a więcej błonnika, który likwiduje poczucie głodu i sprawia, że zwierzę dłużej jest syte. Starajmy się podawać jedzenie o stałych porach, zapewniając pupilowi jednocześnie stały dostęp do świeżej wody.

Aktywność fizycznaZaobserwujmy też, ile czasu nasz pupil poświęca na aktywność fizyczną i zabawę. Jeżeli zwierzę przez większą część dnia śpi i leży, należy zachęcić go do ruchu. W tym celu warto "podrzucić" zwierzęciu zabawki - piłeczki, myszki, postawić stojak z przeszkodami, zawiesić półki, na które kot będzie mógł wskakiwać. Polowanie na zabawkę czy na smakołyk to dla kota świetna zabawa i motywacja do aktywności. Można postarać się też o tunel dla kota lub rozbudowany drapak, który z pewnością zachęci czworonoga do ruchu.

Koty po zabiegu sterylizacji i kastracjiWiększość kotów przebywających w naszych domach jest po zabiegu sterylizacji i kastracji. Te zabiegi wiążą się z większym ryzykiem rozwoju nadwagi i otyłości. Koty sterylizowane i kastrowane mają większy apetyt przy jednoczesnym mniejszym zapotrzebowaniu energetycznym. Najlepiej wtedy podawać zwierzęciu karmę przeznaczoną dla kotów sterylizowanych pamiętając, by nie przekraczać dawek zalecanych przez producenta, a porcję dobową podzielić na kilka mniejszych porcji.

Pamiętajmy, że zdecydowanie lepiej i łatwiej jest zapobiegać nadwadze i otyłości niż później walczyć z jej skutkami. Gdy tylko zauważymy pierwsze krągłości u naszego pupila, natychmiast reagujmy.