Wiadomości

  • 16 lipca 2019
  • wyświetleń: 1996

Jesteś freelancerem? Poznaj sprawdzone sposoby na planowanie wydatków przy nieregularnych dochodach

Materiał partnera:

Pracując jako freelancer możesz wybierać projekty, nad którymi chcesz pracować, decydować kiedy i gdzie będziesz pracować. Choć takie rozwiązanie może wydawać się idealne, brakuje w nim stabilności finansowej. Wystarczy, że jeden z dużych klientów zrezygnuje z Twoich usług, a Tobie akurat brakuje na jego miejsce nowego zleceniodawcy. Jak skutecznie planować swoje wydatki przy nieregularnych dochodach, żeby uniknąć kłopotów finansowych?

Umów się z klientami na płatności ratalne



Freelancerowi zawsze trudno określić, ile zarobi w danym miesiącu. Bywają takie, kiedy klienci walą do Ciebie drzwiami i oknami, a Ty nie wiesz, jak obsłużyć wszystkich zleceniodawców. Nie wystarcza Ci doby, żeby uporać się ze wszystkimi zadaniami. Są też takie tygodnie, kiedy wysyłasz mnóstwo ofert, a odpowiedzi brak. I wtedy zaczynasz martwić się o problemy z Twoim budżetem domowym...

Być może pracujesz właśnie nad dużym projektem, dzięki któremu utrzymasz się przez 2 kolejne miesiące. I wszystko byłoby w porządku, gdyby nie to, że na płatność od klienta będziesz musiał poczekać do zakończenia projektu. A jeśli dodatkowo zlecający opóźni się w zapłacie? Jak wtedy poradzisz sobie z płynnością finansową?

Przy dużych zleceniach warto umówić się z klientem na płatności ratalne. Przygotuj dla zleceniodawcy dokładny harmonogram prac i wyznacz tzw. kamienie milowe projektu. Kiedy klient opłaci część pracy przez Ciebie wykonanej, przystąpisz do dalszej realizacji projektu. Dopóki na Twoje konto nie wpłyną środki za fragment zlecenia, nie rozpoczynasz kolejnego etapu pracy.

Zasadę dzielenia płatności stosuj raczej przy dużych projektach. Dzięki takiemu rozwiązaniu zadbasz o płynność finansową, a jednocześnie uchronisz się przed klientami, którzy w ogóle nie będą chcieli zapłacić.

Oddziel finanse osobiste od służbowych



Kiedy pracujesz na tzw. własny rachunek, łatwo możesz stracić kontrolę nad swoimi pieniędzmi. Jeśli prowadzisz jedno konto, z którego robisz codzienne zakupy, płacisz podatki czy kupujesz rzeczy niezbędne do biura, możesz pogubić się w wydatkach.

Jak tego uniknąć i w prosty sposób zapanować nad swoimi finansami? Jeśli prowadzisz własną działalność gospodarczą, utwórz konto biznesowe oraz prywatne. Co miesiąc na osobiste konto przelewaj sobie wypłatę, zostawiając na koncie biznesowym taką kwotę, jaka jest Ci potrzebna do płynnego prowadzenia firmy.

Jeśli założyłeś spółkę, sprawa wygląda prościej. Pieniądze zgromadzone na koncie spółki nie mogą być swobodnie wydawane. Żebyś mógł nich korzystać, musisz zatrudnić się w spółce i pobierać comiesięczne wynagrodzenie. Środki zgromadzone na rachunku spółki służą jedynie do realizowania potrzeb tego podmiotu prawnego.

Przygotuj dokładny plan na swoje wydatki



Powinien być to plan obejmujący osobiste wydatki oraz środki przeznaczane na rozwój firmy. Jeśli trudno Ci określić, ile wydajesz na siebie w ciągu miesiąca (jedzenie, kosmetyki, ubrania, przyjemności), przynajmniej przez 4 tygodnie zapisuj sobie każdy paragon. Pomoże Ci to zdefiniować koszty zmienne, na które masz realny wpływ. I jeśli wydajesz za dużo w stosunku do swoich zarobków, zawsze będziesz mógł zmniejszyć kwoty wydatków.

W swoim comiesięcznym budżecie uwzględnij koszty stałe, takie jak np. raty kredytów i pożyczki na raty.

Przejdźmy teraz do budżetu biznesowego. Łącząc wydatki osobiste i firmowe, dowiesz się, ile musisz zarabiać, żeby utrzymać płynność finansową. W kosztach firmowych uwzględnij przede wszystkim należności podatkowe, spłaty leasingu (jeśli taki masz), opłaty za ubezpieczenie od odpowiedzialności cywilnej.

Specjaliści finansowi radzą, żeby osoby pracujące na własny rachunek stosowały zasadę 50/30/20. Co to oznacza? Cel freelancera to utrzymanie się za połowę tego, co zarabia w ciągu miesiąca. Kolejne 50% prowadzący firmę dzieli między wydatki zmienne i oszczędności - odpowiednio 30% i 20%. Jeśli uda Ci się zbliżać do takich proporcji, osiągniesz swoje długoterminowe założenia oszczędnościowe (np. na wyjazdy zagraniczne, naukę dla dzieci, czy na emeryturę).

Oszczędzaj na emeryturę i skorzystaj z ubezpieczeń



Tak, to również część rozsądnego planowania swoich rozchodów. Ponieważ nikt Cię nie zatrudnia, samodzielnie musisz zadbać o regularne składki na emeryturę. Choć przed Tobą jeszcze wiele lat pracy i aktywności zawodowej, warto jak najwcześniej pomyśleć o swojej przyszłości. Oszczędności możesz zainwestować w fundusze albo gromadzić je na koncie oszczędnościowym.

Jako freelancer zadbaj też o dobre ubezpieczenie na życie, szczególnie jeśli utrzymujesz rodzinę. W razie nieszczęśliwego zdarzenia Twoi bliscy otrzymają środki niezbędne im do życia. Jeśli jeszcze nie założyłeś rodziny, pomyśl o ubezpieczeniu zdrowotnym. Możesz wykupić prywatny abonament lub opłacać składki chorobowe w ZUS (jeśli prowadzisz jednoosobową działalność gospodarczą).

Żeby mieć zabezpieczenie w razie przedłużającej się choroby czy po wypadku, regularnie odkładaj nadwyżki finansowe. Będziesz spać spokojnie, kiedy na Twoim koncie znajdzie się 6-krotność Twoich comiesięcznych wydatków.

W trudnych chwilach skorzystaj z pożyczki ratalnej



Zanim nauczysz się zarządzać swoimi nieregularnymi dochodami, możesz stracić płynność finansową. W takim przypadku ratunkiem może okazać się dla Ciebie pożyczka na raty. Jak ją dostać? Dowiedz się więcej na: https://www.zaplo.pl/blog/pozyczka-raty-dla-kogo/.

Szybki zastrzyk gotówki pomoże Ci stanąć na nogi i przeczekać trudny czas. Żeby nie popaść w jeszcze większe zadłużenie i uchronić się przed błędnym kołem pożyczek, warto żebyś przygotował sobie konkretny plan finansowy wydatków w poszczególnych miesiącach. Jeśli któregoś miesiąca brakuje Ci pieniędzy, np. na zapłacenie podatków, skorzystaj z pożyczki ratalnej online. Miej świadomość, że dodatkowe pieniądze trzeba będzie zwrócić w określonym terminie. Biorąc pożyczkę, zaplanuj sobie od razu jej spłatę i sukcesywnie odkładaj na nią środki.

Freelancerzy, którym trudno jest udokumentować dochód na stałym poziomie, mogą mieć problem z uzyskaniem kredytu bankowego. A co się dzieje, kiedy chcesz rozwijać swoją działalność, unowocześnić biuro albo kupić samochód? W tej sytuacji pomóc może pożyczka. Żeby ją dostać, nie musisz przedstawiać dokumentów od pracodawcy ani deklarować dokładnego przychodu.

Pożyczkę, w przeciwieństwie do kredytu, możesz otrzymać bez wychodzenia z domu. Wypełniasz formularz on-line, podajesz podstawowe dane i czekasz na decyzję pożyczkodawcy. Jeśli pożyczka ratalna ma podratować Twój budżet do czasu, aż klienci zapłacą zaległości, weź tylko taką kwotę, jakiej rzeczywiście potrzebujesz. Przy rozsądnym planowaniu wydatków nie ma miejsca na tzw. wolne złotówki, które pożyczasz "w razie czego".

Uwierz w swoje zdolności do zarządzania swoimi finansami



Twoje dochody z własnej działalności nigdy nie będą przewidywalne i stabilne. Musisz liczyć się z tym, że jednego miesiąca zdobędziesz wielu klientów, a kolejnego trudno będzie Ci realizować choć jeden projekt. Mimo niestabilności w Twoich dochodach, możesz zapanować nad swoimi finansami i budować opłacalny biznes.

Żeby zwiększyć pewność siebie, wypłacaj sobie comiesięczne wynagrodzenie. Może brzmi to dziwnie, ale kiedy zapominasz o docenianiu samego siebie, łatwiej stracić Ci kontrolę nad wydatkami. Oczywiście regulowanie wszystkich zobowiązań to podstawa odpowiedzialnego biznesu. Jednak płacenie sobie za pracę, którą tylko Ty wykonałeś, znacznie upraszcza Twój budżet i zmniejsza stres związany z pieniędzmi.

Dzięki mądremu planowaniu, oszczędzaniu i odpowiedzialnemu podejściu do swojego biznesu, będziesz cieszyć się wszystkimi zaletami wolnego zawodu. A pożyczki ratalne online pomogą Ci w najtrudniejszych chwilach, kiedy nie będziesz mógł poradzić sobie z płynnością.

Artykuł sponsorowany przez Zaplo sp. z o.o. z siedzibą w Warszawie.

Źródła: