Wiadomości

  • 29 marca 2006
  • wyświetleń: 12307

Stowarzysze na Rzecz Osób z Upośledzeniem Umysłowy

Tym razem na łamach portalu prezentujemy Stowarzyszenie działające w Pszczynie na Rzecz Osób z Upośledzeniem Umysłowym. Poniżej znajdziecie najważniejsze informacje na ich temat, jak również formy pomocy jakie zapewniają i oferują swoim podopiecznym.

A.O. / pless.pl

-----------------

Polskie Stowarzyszenie na Rzecz Osób z Upośledzeniem Umysłowym (PSOUU), Koło w Pszczynie, jest jednostką terenową organizacji ogólnopolskiej z Zarządem Głównym w Warszawie, pozarządową, niedochodową, samopomocową, posiada status organizacji pożytku publicznego.

Kołem Stowarzyszenia w Pszczynie kieruje Przewodnicząca Koła Krystyna Fuławka. Siedziba Stowarzyszenia mieści się w Pszczynie przy ul. Antesa 1. Telefon kontaktowy : 032-210-48-47.

Celem Stowarzyszenia jest działanie na rzecz wyrównywania szans osób z upośledzeniem umysłowym, tworzenia warunków przestrzegania wobec nich praw człowieka, prowadzenia ich ku aktywnemu uczestnictwu w życiu społecznym oraz wspieranie ich rodzin.

Członkami Stowarzyszenia są osoby z niepełnosprawnością intelektualną, członkowie ich rodzin, opiekunowie prawni i przyjaciele zaangażowani w działalność na rzecz Stowarzyszenia – obecnie 80 członków.

Formy pomocy świadczonej na rzecz osób niepełnosprawnych obejmują:
- organizowanie i prowadzenie poradnictwa i doradztwa dla osób z upośledzeniem umysłowym i ich rodzin w ramach systemu oparcia społecznego, a także doradztwa prawnego dla rodzin osób niepełnosprawnych;
- organizowanie i prowadzenie turnusów rehabilitacyjnych dla osób niepełnosprawnych i ich rodzin;
- prowadzenie aktywnej współpracy z władzami samorządowymi, ośrodkami pomocy społecznej, instytucjami, organizacjami i osobami fizycznymi działającymi na rzecz osób niepełnosprawnych, mającej na celu zapewnienie tym osobom i ich rodzinom przysługujących im praw do korzystania ze specjalistycznej opieki i wielokierunkowej pomocy;
- organizowanie imprez kulturalnych, rekreacyjnych o charakterze integracyjnym;
- prowadzenie działalności informacyjnej i popularyzatorskiej Stowarzyszenia;
- inicjowanie i rozbudowywanie współpracy z wolontariuszami zainteresowanymi pracą z osobami niepełnosprawnymi;
- prowadzenie działalności szkoleniowej w zakresie opieki i pracy terapeutycznej z osobami niepełnosprawnymi.

Lata pracy na rzecz godnego życia osób niepełnosprawnych zjednały Kołu wielu przyjaciół – zarówno wśród osób prywatnych, instytucji, jak i władz samorządowych, z którymi systematycznie współpracujemy.

Stowarzyszenie otwarte jest na wszelkie kontakty z osobami, instytucjami, którym los osób specjalnej troski nie jest obojętny. Czasem drobny, acz od serca gest cenniejszy jest od darowanej z łaską pomocy...

Koło PSOUU prowadzi w Pszczynie dwie placówki, gdzie na codzień otacza wielospecjalistyczną pomocą dzieci, młodzież i osoby dorosłe ze sprzężoną niepełnosprawnością psychofizyczną.

Obecnie trwają przygotowania do festynu integracyjnego TACY SAMI, który odbędzie się w Parku Pszczyńskim w dniu 14 maja br. W jego ramach zaplanowano integracyjne zabawy, konkursy, występy artystyczne – słowem – mnóstwo dobrej zabawy.

Zasadniczą formą pomocy świadczonej na rzecz osób niepełnosprawnych jest prowadzony przez Stowarzyszenie od 1992 roku Dzienny Ośrodek Rehabilitacyjno – Edukacyjno – Wychowawczy w Pszczynie.

Ośrodek przeznaczony jest dla dzieci i młodzieży z upośledzeniem umysłowym (od umiarkowanego po głębokie), sprzężonymi kalectwami narządu ruchu, schorzeniami neurologicznymi, w wieku od 7 do 25 lat. Obecnie z pomocy placówki korzysta 57 osób z terenu Powiatu Pszczyńskiego (Pszczyny, Suszca, Miedźnej, Goczałkowic – Zdroju), Powiatu Bielskiego (Czechowic – Dziedzic) i Oświęcimskiego (Brzeszcze).

Dziennym Ośrodkiem Rehabilitacyjno – Edukacyjno – Wychowawczym w Pszczynie kieruje pani mgr Katarzyna Labus. Siedziba Ośrodka mieści się w Pszczynie przy ul. Antesa 1. Telefon kontaktowy : 032-210-48-47.

Placówka posiada status niepublicznej placówki oświatowej i niepublicznego zakładu opieki zdrowotnej, dzięki czemu swoim podopiecznym zapewnia kompleksową, specjalistyczną pomoc:
- realizację obowiązku szkolnego;
- terapię, diagnozę psychologiczną i logopedyczną;
- terapię zajęciową;
- rehabilitację ruchową: kinezyterapię, hydroterapię, magnetostymulację, światło-lecznictwo, hipoterapię, zajęcia na basenie dwa razy w tygodniu i na Hali Sportowej ISKRA;
- opiekę pielęgniarską;
- opiekę lekarską neurologa i pediatry;
- aktywny udział w imprezach sportowych i kulturalnych o charakterze lokalnym i ogólnopolskim i bogate kontakty ze zdrowymi rówieśnikami ze szkół macierzystych i innych placówek dla osób niepełnosprawnych. Ponadto wycieczki rekreacyjne, edukacyjne, wyjścia w miejsca użyteczności publicznej.
Praca z podopiecznymi przebiega w ścisłej współpracy z rodzicami, którzy współuczestniczą w tworzeniu indywidualnych programów, w prowadzeniu specjalistycznych oddziaływań, które kontynuują w domach.

Ośrodek dysponuje w pełni wyposażoną bazą lokalową dostosowaną do potrzeb osób niepełnosprawnych oraz terenem zielonym wokół budynku. Zajęcia prowadzone są od poniedziałku do piątku w godzinach od 7:00 do 15:00. Podopiecznym zapewnia się codziennie dowóz na zajęcia i odwóz do domów busami Ośrodka. W ramach pobytu w placówce podopieczni korzystają z dwóch posiłków dziennie – śniadania i obiadu. Całość świadczonych usług jest nieodpłatna, z wyjątkiem odpłatności za posiłki.

Ośrodek jest otwarty dla wszystkich, którzy pragną poznać nasze dzieci, wnieść w ich życie radość i wspomóc w codziennych trudach pokonywania niepełnosprawności...

PSOUU

Komentarze

Zgodnie z Rozporządzeniem Ogólnym o Ochronie Danych Osobowych (RODO) na portalu pless.pl zaktualizowana została Polityka Prywatności. Zachęcamy do zapoznania się z dokumentem.