Wiadomości

  • 15 kwietnia 2024
  • wyświetleń: 201

Prawnik, radca prawny i adwokat - czym różnią się te zawody?

Materiał partnera:

Rozróżnienie tych trzech profesji związanych z prawem może być nieco problematyczne. Wiele osób nie wie, do kogo zgłosić się z konkretnym problemem. Chociaż wydaje się, że są to podobne zawody, to zakres obowiązków i uprawnień ich przedstawicieli nie jest taki sam. Sprawdź, jakie są różnice i do kogo udać się ze swoją sprawą!

Prawnik, radca prawny i adwokat - czym różnią się te zawody?


Konieczność zasięgnięcia profesjonalnej pomocy prawnej może spotkać każdą osobę - niezależnie od wieku, trybu życia czy poziomu ostrożności. Dlatego warto wiedzieć, gdzie udać się z takim problemem i jakie kompetencje mają przedstawiciele różnych zawodów związanych z prawem. Co trzeba sprawdzić przed umówieniem się na spotkanie z konkretnym prawnikiem, radcą prawnym, czy adwokatem?

Radca prawny - w jakich sprawach może pomóc?



Osoby, które z różnych powodów potrzebują porady dotyczącej swojej sytuacji prawnej, często kierują się do radcy prawnego. Ten zawód może wykonywać osoba, która ukończyła prawnicze studia magisterskie i odbyła aplikację radcowską, a następnie pozytywnie zdała egzamin zawodowy.

Do głównych kwalifikacji zawodowych radcy prawnego należy doradzanie klientom w różnych kwestiach związanych z prawem. Z takich usług mogą skorzystać więc osoby, które chcą lepiej rozeznać się w swojej sytuacji i poznać wszystkie możliwości działania, jakie daje im polskie prawo. Radca prawny zajmuje się także sporządzaniem pism, wniosków i opinii.

Radca prawny może także występować w charakterze pełnomocnika lub obrońcy przed sądem. Specjalizuje się w prawie gospodarczym, cywilnym i administracyjnym, a także w sprawach rodzinnych oraz karnych.

Radca prawny - kim jest? Zakres pomocy prawnej

Jaki jest zakres kwalifikacji adwokata?



W Polsce, od 2015 roku zawody radcy prawnego i adwokata mają niemal identyczne kwalifikacje zawodowe. Adwokat, podobnie jak radca prawny może pełnić funkcję doradczą w różnych kwestiach związanych z prawem. Projektuje i sporządza także różne dokumenty. Przedstawiciele tego zawodu mogą także reprezentować swoich klientów w sądzie - zarówno w charakterze obrońcy, jak i pełnomocnika.

Adwokat, podobnie jak radca prawny musi być absolwentem studiów magisterskich na kierunku prawo. Jednak dalsza ścieżka edukacyjna jest nieco inna - kolejnym krokiem jest aplikacja adwokacka oraz adwokacki egzamin zawodowy. Następną różnicą, która występuje między zawodem radcy prawnego i adwokata jest też przynależność do dwóch różnych samorządów zawodowych - radca prawny przynależy do samorządu radcowskiego a adwokat do samorządu adwokackiego.

Jednak ze względu na duże podobieństwa i praktycznie ten sam zakres obowiązków, coraz częściej słychać głosy postulujące połączenie tych dwóch zawodów i zlikwidowanie obecnie funkcjonującego dualizmu prawniczego.

Kim jest prawnik?



Osoby poszukujące pomocy w zakresie prawa mogą też skorzystać z usług prawnika. Prawnikiem jest każda osoba, która ukończyła studia magisterskie z zakresu prawa. Oznacza to, że terminem prawnika można określić zarówno adwokata, jak i radcę prawnego, a także osobę, która zdobyła tytuł magistra prawa, jednak nie odbyła dalszych etapów edukacji. Może ona nadal udzielać porad prawnych, jednak nie ma możliwości reprezentowania swoich klientów przed sądem.