Wesele Pszczyna Wesele Pszczyna

pless.pl - medium nr 1 w Pszczynie

Wiadomości

  • 13 stycznia 2016
  • 17 stycznia 2016
  • wyświetleń: 8757

Koncepcja nowej trasy rowerowej

W Starostwie Powiatowym w Pszczynie odbyło się kolejne spotkanie przedstawicieli samorządów, zainteresowanych utworzeniem ścieżki rowerowej wokół Jeziora Goczałkowickiego.

Jezioro Goczałkowickie
Wstępna koncepcja trasy rowerowej wokół Jeziora Goczałkowickiego jest już gotowa. · fot.


O tym, że pięć gmin i trzy powiaty są zainteresowanie utworzeniem ścieżki rowerowej wokół Jeziora Goczałkowickiego informowaliśmy końcem ub.r. W grudniu samorządy przystąpiły do opracowania najlepszego wariantu trasy na swoim terenie. Podczas styczniowego spotkania omówiono szczegóły dotyczące przebiegu trasy i nieco ją zmodyfikowano. - Dziękuję za zaangażowanie. Widać determinację wszystkich stron, dzięki czemu to przedsięwzięcie nabiera rumieńców - mówił starosta pszczyński, Paweł Sadza.

Przy wytyczaniu trasy, priorytetem było bezpieczeństwo rowerzystów. Zgodnie z przygotowaną przez samorządy koncepcją, w 90% trasa biegnie w najbliższym sąsiedztwie zbiornika, wałami, koroną zapory czy lasami. - Jej przebieg został zaakceptowany przez wszystkie samorządy. Teraz musimy wypracować algorytm, jeżeli chodzi o podział kosztów własnych. Czekamy też na propozycje dotyczące utworzenia miejsc odpoczynku i punktów widokowych. Trasa najprawdopodobniej tylko w Strumieniu i Wiśle Małej pobiegnie przez centrum miejscowości - nie chcieliśmy jej bowiem prowadzić po niebezpiecznej dla rowerzystów drodze wojewódzkiej - mówi starosta Paweł Sadza, który podjął także rozmowy z kierownictwem Górnośląskiego Przedsiębiorstwa Wodociągów - administratorem zbiornika, w sprawie współpracy przy realizacji ścieżki.

Spotkanie ws. ścieżki rowerowej wokół Jeziora Goczałkowickiego - 01.2016 · fot.


Samorządy zamierzają pozyskać środki na realizację przedsięwzięcia z programu Interreg V-A Republika Czeska - Polska, dlatego konieczne jest znalezienie partnera z Czech, który zamierza wykonać u siebie podobną inwestycję. W spotkaniu uczestniczyli przedstawiciele jednego z czeskich miast, zainteresowani podjęciem współpracy. Czy ta dojdzie do skutku, przekonamy się w najbliższym czasie.

Projekt jest odpowiedzią na oczekiwania nie tylko mieszkańców powiatu pszczyńskiego. Pozwoli na wykorzystanie dziedzictwa regionu przyrodniczego i turystycznego. W ramach projektu planowane jest powstanie nowych nawierzchni ścieżek, miejsc odpoczynku, punktów widokowych oraz oznakowania tras, co przyczyni się do poprawy warunków dla uprawiania turystyki rowerowej w regionie. Szacunkowy budżet planowanego projektu to 10 mln zł. O trasę pytają już nie tylko rowerzyści, ale i biegacze, bo ścieżka będzie miała ok. 40 km długości, więc będzie można przeprowadzać na niej maratony biegowe.

W projekt zaangażowały się powiaty bielski i cieszyński oraz gminy: Pszczyna, Goczałkowice-Zdrój, Chybie, Strumień i Czechowice-Dziedzice. Partnerem wiodącym jest powiat pszczyński.

new / pless.pl, źródło: Powiat

REKLAMA

Komentarze

Zgodnie z Rozporządzeniem Ogólnym o Ochronie Danych Osobowych (RODO) na portalu pless.pl zaktualizowana została Polityka Prywatności. Zachęcamy do zapoznania się z dokumentem.

REKLAMA