Wesele Pszczyna Wesele Pszczyna

pless.pl - medium nr 1 w Pszczynie

Wiadomości

  • 11 lutego 2016
  • wyświetleń: 11448

Temat ścieżki rowerowej w sejmiku

Starosta pszczyński, Paweł Sadza zaprezentował radnym Sejmiku Województwa Śląskiego plany utworzenia trasy rowerowej wokół Jeziora Goczałkowickiego. Jest szansa, że województwo śląskie zostanie partnerem tego przedsięwzięcia.

ścieżka - komisja sejmiku
Koncepcja została zaprezentowana radnym z Komisji Sportu, Turystyki i Rekreacji Sejmiku Województwa Śląskiego. · fot.


Koncepcja trasy rowerowej wokół Zbiornika Goczałkowickiego została zaprezentowana radnym z Komisji Sportu, Turystyki i Rekreacji Sejmiku Województwa Śląskiego, na czele której stoi przewodniczący Maciej Kolon, mieszkaniec naszego powiatu.

- To dla nas bardzo istotne, że radni sejmiku chcieli poznać ideę, która zrodziła się w głowach przedstawicieli ośmiu samorządów skupionych wokół Jeziora Goczałkowickiego. Rola województwa śląskiego w zakresie turystycznego zagospodarowania zbiornika, którego użytkownikiem jest Górnośląskie Przedsiębiorstwo Wodociągów - spółka będąca własnością województwa, jest kluczowa. Ścieżka będzie największą atrakcją dla rowerzystów, biegaczy, biegaczy narciarskich, a może i triathlonistów w całym regionie i nie tylko. Liczymy, że uda nam się zawiązać współpracę z województwem śląskim, które zostanie partnerem przy realizacji tego projektu - mówi starosta pszczyński, Paweł Sadza.

ścieżka - komisja sejmiku
Starosta Paweł Sadza podkreślał, że współpraca z województwem śląskim jest dla samorządów zaangażowanych w budowę ścieżki kluczowa. · fot.


Sekretarz powiatu, Szymon Sekta, koordynator ścieżek rowerowych w powiecie pszczyńskim przedstawił radnym założenia koncepcji ponad 40-kilometrowej trasy wokół jeziora, mówił o planach stworzenia infrastruktury towarzyszącej - miejsc odpoczynku, placów zabaw, tablic informujących o okolicznych atrakcjach turystycznych, a także wypożyczalni rowerów. Jedna z nich będzie funkcjonować w planowanym przy ul. Sokoła w Pszczynie Centrum Przesiadkowym, z którego droga rowerowa poprowadzi przez park, ul. Zdrojową i Jeziorną w rejon korony zapory i umożliwi włączenie się w trasę wokół jeziora.

Na komisji sejmiku o ścieżce wokół jeziora · fot.


Pomysł popierał także Łukasz Czopik, prezes Górnośląskiego Przedsiębiorstwa Wodociągów S.A. w Katowicach. - Utworzenie ścieżki będzie najbardziej spektakularnym elementem turystycznego zagospodarowania zbiornika. Będziemy mieli turystyczną perłę, na miarę której nie będzie porównania nie tylko w skali kraju, ale i tej części Europy. Unikalna fauna i flora towarzyszące zbiornikowi aż proszą się o to, by móc je w sposób aktywny podziwiać - mówił prezes GPW i zapewniał radnych, że spółka zarządzająca zbiornikiem bierze udział w tym projekcie również dlatego, by zadbać o bezpieczeństwo wodne.

Radni z Komisji Sportu, Turystyki i Rekreacji przychylnie odebrali plany utworzenia ścieżki, zaproponowali pomoc i współpracę. Liderem projektu jest powiat pszczyński, a samorządy chcą pozyskać 85% wartości projektu z programu Interreg V-A Republika Czeska-Polska, który ma poprawić dostępność transgraniczną na czesko-polskim pograniczu.

new / pless.pl, źródło: Powiat

REKLAMA

Komentarze

Zgodnie z Rozporządzeniem Ogólnym o Ochronie Danych Osobowych (RODO) na portalu pless.pl zaktualizowana została Polityka Prywatności. Zachęcamy do zapoznania się z dokumentem.

REKLAMA