Wesele Pszczyna Wesele Pszczyna

pless.pl - medium nr 1 w Pszczynie

Wiadomości

  • 19 lutego 2016
  • 22 lutego 2016
  • wyświetleń: 12719

Szykuje się duży projekt rowerowy!

Na terenie powiatu pszczyńskiego ma szansę powstać kolejny duży projekt rowerowy! Oprócz opracowywanej ścieżki rowerowej wokół Jeziora Goczałkowickiego, która ma mieć charakter turystyczny, rodzi się nowy projekt rowerowy o charakterze komunikacyjnym. Mowa o systemie powiatowych tras rowerowych łączących wszystkie gminy, a przede wszystkim utworzeniu tras, którymi będzie można dojechać na ulicę Sokoła w Pszczynie, gdzie planowana jest budowa centrum przesiadkowego.

rower, dworzec, parking, rowery
Parking rowerowy przy dworcu PKP w Pszczynie · fot.


W ramach Zintegrowanych Inwestycji Terytorialnych Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Śląskiego na lata 2014-2020 powiat zamierza pozyskać kilkanaście milionów złotych na budowę centrum przesiadkowego przy ul. Sokoła w Pszczynie. Z tej puli możliwe jest też sfinansowanie tras rowerowych (do 7 kilometrów) biegnących od centrum przesiadkowego.

Koncepcja centrum przesiadkowego przy ul. Sokoła · fot.


Koncepcja powiatowych tras rowerowych będzie obejmować połączenie wszystkich gmin, a ich realizacja zależy od pozyskanych środków finansowych i współpracy z gminami. Pierwsze spotkanie informacyjne w tej sprawie odbyło się w ubiegłym tygodniu w Starostwie Powiatowym w Pszczynie, które koordynuje całość prac.

spotkanie trasy rowerowe
Spotkanie z przedstawicielami gmin ws. utworzenia tras rowerowych. · fot.


Koncepcję przygotowuje firma Neuteno z Krakowa. - Wskażemy trasy rowerowe o funkcji komunikacyjnej, do codziennego przemieszczania się mieszkańców z miejsca zamieszkania do miejsca pracy bądź do centrum przesiadkowego w Pszczynie, skąd dalej będzie można kontynuować podróż środkami komunikacji publicznej - mówi Jacek Ziebura, właściciel Neuteno i podkreśla, że ruch rowerowy jest w Pszczynie bardzo popularny, czego dowodem są zamieszczone zdjęcia z okolic szkół ponadgimnazjalnych czy dworca kolejowego w Pszczynie.

Parkingi rowerowe w Pszczynie · fot.


Opracowanie będzie przedstawiało propozycje budowy bezpiecznej infrastruktury rowerowej, obsługującej główne kierunki ruchu w powiecie pszczyńskim, w tym gminę Pszczyna (sołectwa: Łąka, Wisła Wielka, Wisła Mała, Studzionka, Poręba, Brzeźce, Czarków, Piasek, Studzienice, Jankowice, Ćwiklice, Rudołtowice), gminę Goczałkowice-Zdrój (ul. Szkolna), gminę Kobiór (ul. Kobiórska), gminę Miedźna (ul. Wiejska), gminę Pawłowice (ul. Zjednoczenia) oraz gminę Suszec (ul. Lipowa).

- Głównym założeniem budowy centrum przesiadkowego jest zmniejszenie ruchu samochodowego w obrębie Pszczyny. Skoordynowanie przebudowy placu dworcowego wraz z przejmowaniem roli organizatora komunikacji powiatowej przez starostę, a także tworzenie tras rowerowych, ma na celu umożliwienie mieszkańcom poruszanie się innym transportem niż samochodowy. Chcemy, żeby z każdej gminy do centrum przesiadkowego można było dojechać na rowerze, ale program pozwoli nam na sfinansowanie budowy tras o długości do 7 km - mówi starosta pszczyński, Paweł Sadza.

Trasy rowerowe prowadzące do planowanego przy ul. Sokoła w Pszczynie centrum przesiadkowego to kolejny duży projekt rowerowy, który ma szanse zostać zrealizowany na terenie powiatu pszczyńskiego. Przypomnijmy, że trwają prace związane z utworzeniem ścieżki rowerowej wokół Jeziora Goczałkowickiego. Trasy prowadzące na ul. Sokoła w Pszczynie to projekt przede wszystkim komunikacyjny, natomiast ścieżka wokół jeziora - turystyczny.

ups / pless.pl, źródło: Powiat

REKLAMA

Komentarze

Zgodnie z Rozporządzeniem Ogólnym o Ochronie Danych Osobowych (RODO) na portalu pless.pl zaktualizowana została Polityka Prywatności. Zachęcamy do zapoznania się z dokumentem.

REKLAMA