Wesele Pszczyna Wesele Pszczyna

pless.pl - medium nr 1 w Pszczynie

Wiadomości

  • 16 marca 2016
  • 18 marca 2016
  • wyświetleń: 8711

Porozumienie ws. ścieżki rowerowej

11 partnerów podpisało porozumienie o współpracy przy realizacji ścieżki rowerowej wokół Jeziora Goczałkowickiego.

Zdjęcia lotnicze 2013: nad jez. Goczałkowickim · fot.


Przedstawiciele trzech powiatów (bielskiego, cieszyńskiego i pszczyńskiego), pięciu gmin (Goczałkowic-Zdroju, Pszczyny, Strumienia, Chybia, Czechowic-Dziedzic), Górnośląskiego Przedsiębiorstwa Wodociągów S.A. w Katowicach, Uniwersytetu Śląskiego oraz Nadleśnictwa Bielsko podpisali w sali sesyjnej Starostwa Powiatowego w Pszczynie porozumienie o współpracy, na podstawie którego zadeklarowali się do wspólnej realizacji ścieżki rowerowej wokół Jeziora Goczałkowickiego.

Starosta pszczyński, Paweł Sadza podkreślał, że projekt ma szansę zostać zrealizowany dzięki podjęciu decyzji przez przedstawicieli ośmiu samorządów, do których dołączyli pozostali partnerzy. - Wierzę, że za kilka lat wszyscy będziemy korzystać z tej ok. 42-kilometrowej trasy, która ma szansę stać się jedną z najlepszych, najpiękniejszych, największych atrakcji turystycznych województwa śląskiego. To projekt, który będzie wizytówką regionu i podkreśli pozytywne walory naszego śląskiego morza - mówił starosta pszczyński, Paweł Sadza.

Projekt zakłada budowę ścieżki rowerowej o długości ok. 42 km i szerokości 2,5 m. Na zdecydowanej większości trasa ma być asfaltowa. Dodatkowo powstaną wypożyczalnie rowerów, miejsca odpoczynku, place zabaw, czy tablice informujące o zlokalizowanych w pobliżu atrakcjach turystycznych.

Samorządowcy przygotowali już wstępny zarys trasy. Głównym założeniem było to, by przebiegała ona jak najbliżej zbiornika goczałkowickiego i była jak najbardziej bezpieczna dla użytkowników, dlatego poprowadzi głównie wałami, koroną i dawną tzw. drogą technologiczną.

Projekt utworzenia ścieżki rowerowej wokół Jeziora Goczałkowickiego to niespotykane do tej pory o takiej skali przedsięwzięcie. Będzie to pierwsza tak długa i tak atrakcyjna przyrodniczo i turystycznie trasa rowerowa wokół zbiornika wodnego, biegnąca przez tereny pięciu gmin, w trzech powiatach. Powstanie nie tylko z myślą o rowerzystach, ale też biegaczach, a być może i triathlonistach. Będzie to kolejny, ale zarazem i najbardziej spektakularny element udostępniania mieszkańcom i turystom Jeziora Goczałkowickiego po tym, jak 10 lat otwarta została korona zapory w Goczałkowicach i jak kilka lat temu dopuszczono możliwość żeglowania po jeziorze.

Podpisanie porozumienia - ścieżka rowerowa · fot.


Samorządowcy chcą pozyskać 85% środków na utworzenie ścieżki w ramach programu Interreg V-A Republika Czeska - Polska. Wstępny kosztorys zakłada, że inwestycja pochłonie ok. 10 mln zł. Partnerem projektu po stronie czeskiej będą samorządy Havirova i Karviny, które chcą utworzyć podobną ścieżkę wokół oddalonego o ok. 70 km Jeziora Terlicko.

Trasa będzie niezwykle atrakcyjna pod względem przyrodniczym, ale nie tylko, w pobliżu znajduje się wiele atrakcji turystycznych zlokalizowanych na terenie gmin okalających zbiornik. W pobliżu zbiornika przebiega kilka dużych tras rowerowych. Ścieżka mogłaby powstać w ciągu najbliższych 24-30 miesięcy.

- Jestem wielkim entuzjastą tego projektu. Uniwersytet Śląski będzie go bardzo wspierać, a mamy doświadczenie, bo zrealizowaliśmy duży projekt badawczy związany właśnie ze zbiornikiem goczałkowickim - mówił prorektor ds. finansów i rozwoju Uniwersytetu Śląskiego w Katowicach, prof. zw. dr hab. Stanisław Kucharski.

ścieżka wokół jeziora - porozumienie
Partnerem wiodącym projektu jest powiat pszczyński. · fot.


Łukasz Czopik, prezes GPW podkreślał, że to przedsięwzięcie, na którym wygrają wszyscy. - To inicjatywa, wobec której serce rośnie. Nieśmiało i ostrożnie próbowaliśmy zbiornik w ostatnim czasie otwierać na turystów i mieszkańców, którzy chcieli być bliżej przyrody. Nasi mieszkańcy odpowiedzieli na to z nawiązką. Pokazali, że są odpowiedzialni, że cenią to śląskie morze. To niesamowita przyjemność słuchać, jak taka ilość samorządowców przy jednym stole mówi jednym głosem o tym, co chce razem zrobić. Przyłączamy się zarówno organizacyjnie jak i zapewne finansowo, żeby za kilkadziesiąt miesięcy móc objechać Jezioro Goczałkowickie - podkreślał prezes GPW.

Sygnatariuszami podpisanego porozumienia byli przedstawiciele powiatów: pszczyńskiego (Paweł Sadza, starosta pszczyński, Krystian Szostak, wicestarosta pszczyński), cieszyńskiego (Janusz Król - starosta cieszyński, Maria Cieślar, wicestarosta cieszyński,), bielskiego (Grzegorz Szetyński - wicestarosta bielski, Katarzyna Adamiec - członek zarządu powiatu bielskiego), gmin: Strumień (burmistrz Anna Grygierek), Czechowic-Dziedzic (burmistrz Marian Błachut), Goczałkowic-Zdroju (wójt Gabriela Placha), Pszczyna (zastępca burmistrza, Grzegorz Wanot), Chybia (wójt Janusz Żydek) oraz GPW S.A. (prezes Łukasz Czopik, wiceprezes Mirosław Szemla), Uniwersytetu Śląskiego (prorektor ds. finansów i rozwoju, prof. Stanisław Kucharski) oraz Nadleśnictwa Bielsko (nadleśniczy Hubert Kobarski). W spotkaniu uczestniczył także Maciej Kolon, przewodniczący Komisji Sejmiku Sportu, Turystyki i Rekreacji Sejmiku Województwa Śląskiego.

Partnerem wiodącym projektu jest powiat pszczyński.

new / pless.pl, źródło: Powiat

REKLAMA

Komentarze

Zgodnie z Rozporządzeniem Ogólnym o Ochronie Danych Osobowych (RODO) na portalu pless.pl zaktualizowana została Polityka Prywatności. Zachęcamy do zapoznania się z dokumentem.

REKLAMA