Wesele Pszczyna Wesele Pszczyna

pless.pl - medium nr 1 w Pszczynie

Wiadomości

  • 18 września 2016
  • wyświetleń: 4600

Samorządy jednym głosem ws. planowanej w Studzienicach kopalni

Powołanie zespołu ekspertów do oceny raportu oddziaływania na środowisko, inwestycji, którą planuje zrealizować Spółka Studzienice to jednogłośne stanowisko samorządowców powiatu pszczyńskiego, którzy wzięli udział w spotkaniu roboczym. Odbyło się ono 14 września w Urzędzie Miejskim w Pszczynie.

Inicjatorem spotkania był burmistrz Pszczyny Dariusz Skrobol, który zaprosił przedstawicieli samorządów z Tychów, Miedźnej, Kobióra, Bojszów oraz powiatu pszczyńskiego. Uczestniczyli w nim m.in. Bogdan Tarnowski, wójt Miedźnej, Eugeniusz Lubański, wójt Kobióra, Grzegorz Nogły, członek Zarządu powiatu pszczyńskiego, Grzegorz Wanot zastępca burmistrza, oraz Zygmunt Jeleń, członek Zarządu powiatu pszczyńskiego, który również jest członkiem Stowarzyszenia na rzecz Ochrony Dziedzictwa Kulturowego i Przyrodniczego Ziemi Pszczyńskiej "Nasze Dziedzictwo".

Tematami spotkania były przede wszystkim działania, jakie podejmą poszczególne podmioty w momencie, kiedy inwestor złoży do Regionalnej Dyrekcji Ochrony Środowiska raport o tym, jak planowana kopalnia będzie oddziaływać na środowisko.

Już wcześniej wielokrotnie powtarzano, iż nie ma sensu, aby powstał podobny dokument zlecony przez samorządy. Z jednej strony samorządy nie mogą takiego dokumentu sfinansować, gdyż gminy nie są inwestorem, a wyłożenie pieniędzy na ten cel byłoby niezgodne z prawem. Z drugiej zaś przedstawiciele wszystkich stron mają świadomość, że nikt nie będzie miał wglądu do szczegółowych założeń inwestycji, przez co dokument nie odzwierciedlałby rzeczywistego oddziaływania. Podczas spotkania postanowiono, że powołany zostanie zespół składający się z ekspertów wielu dziedzin, który będzie mógł merytorycznie ocenić dokument i zająć stanowisko w sprawie. W tej kwestii wszystkie strony były jednogłośne i zajęły wspólne stanowisko. W najbliższym czasie odbędzie się kolejne spotkanie.

ab / pless.pl, źródło: UM Pszczyna

REKLAMA

Komentarze

Zgodnie z Rozporządzeniem Ogólnym o Ochronie Danych Osobowych (RODO) na portalu pless.pl zaktualizowana została Polityka Prywatności. Zachęcamy do zapoznania się z dokumentem.

REKLAMA