Wesele Pszczyna Wesele Pszczyna

pless.pl - medium nr 1 w Pszczynie

Wiadomości

  • 5 czerwca 2017
  • 8 czerwca 2017
  • wyświetleń: 15211

Historyczne zdjęcie ze zbiorów Hochbergów wykonano w Czarkowie

W maju w starym schronie przeciwlotniczym w podziemiach pszczyńskiego ratusza odbyła się wystawa zdjęć wykonanych przez nadwornego kucharza Hochbergów. Wśród zdjęć, które pochodzą ze zbiorów Zamku Książ, a nie zostały pokazane, znalazły się dwa, dla których miejsca wykonania nie udało się wówczas ustalić. Udało się je jednak rozwiązać dzięki jednemu z czytelników portalu pless.pl.

Zdjęcia pierwotnie miały również znaleźć się na wystawie w schronie w czasie Nocy Muzeów. Zamek Książ otrzymał je z Kanady w pakiecie fotografii opisanych "Pless", między innymi ze zdjęciami z Promnic. Ich autorem jest Louis Hardouin, nadworny kucharz Hochbergów w latach 1909-1926. Właścicielem fotografii jest obecnie Zamek Książ.

Josef Kloc, Oberża, Skład Towarowy
fot.


Na zdjęciach widzimy Oberżę Josef Kloc i Skład Towarowy Josef Kloc. Na budynku jest tabliczka z numerem 71. Były to jedyne wskazówki, które otrzymaliśmy. Okazały się one wystarczające. Czytelnik podpisany jako "Historyk" przybliżył dzieje obiektu.

Josef Kloc, Oberża, Skład Towarowy
fot.


Historyk: Zdjęcia zostały wykonane w Czarkowie, przed budynkiem gospody Józefa Kloca, miejscowego oberżysty. Budynek ten został wybudowany ok. 1905 roku, zwany był przez miejscową ludność "Piekarka". Dodatkowo w latach 30. XX w. mieściła się w nim biblioteka publiczna i prywatne mieszkanie nauczycielskie. Znajdował się przy głównej drodze we wsi (obecna ul. Powstańców Śląskich), po lewej stronie jadąc od Pszczyny. Został rozebrany w początkach lat 70., a na jego miejscu postawiono dom prywatny.


Prawdopodobna lokalizacja nieistniejącego już budynku:

new / pless.pl

REKLAMA

Komentarze

Zgodnie z Rozporządzeniem Ogólnym o Ochronie Danych Osobowych (RODO) na portalu pless.pl zaktualizowana została Polityka Prywatności. Zachęcamy do zapoznania się z dokumentem.

REKLAMA