Wesele Pszczyna Wesele Pszczyna

pless.pl - medium nr 1 w Pszczynie

Wiadomości

  • 3 listopada 2017
  • 5 listopada 2017
  • wyświetleń: 6594

Wiślana Trasa Rowerowa pobiegnie przy Jeziorze Goczałkowickim?

Aleksander Kopia, śląski oficer rowerowy przyjechał do Pszczyny z pomysłem włączenia Wiślanej Trasy Rowerowej w planowaną trasę wzdłuż Jeziora Goczałkowickiego.

[ZDJĘCIA] 8. Rajd Rowerowy Koroną Zapory - 27.08.2017
W sierpniu odbył się 8. Rajd Rowerowy Koroną Zapory. Nowa Wiślana Trasa Rowerowa pobiegnie przy Jeziorze Goczałkowickim? · fot.


Wiślana Trasa Rowerowa jest najbardziej zaawansowanym projektem rowerowym, finansowanym przez samorząd wojewódzki. Obejmuje znaczną część województwa śląskiego i jest jednocześnie częścią projektu ogólnopolskiego. Jest przejezdna na całej długości od punktu startowego na zaporze nad Jeziorem Czerniańskim u zbiegu Czarnej i Białej Wisełki aż do granicy z Małopolską. Urząd Marszałkowski zlecił audyt tej trasy, powstał też projekt organizacji ruchu, a trasa zostanie na całym odcinku oznakowana znakami typu R4.

Aleksander Kopia, pełnomocnik marszałka województwa ds. polityki rowerowej chce włączenia Wiślanej Trasy Rowerowej w planowaną trasę wzdłuż Jeziora Goczałkowickiego.

- Jezioro jest częścią Wisły, a planowana przez powiat pszczyński i pozostałych partnerów ścieżka, pozwoli nam uatrakcyjnić trasę - zbliżyć się do wody i skrócić jej przebieg. W tej chwili musieliśmy ją wyznaczyć mało atrakcyjnymi dla rowerzystów terenami. W powiecie pszczyńskim kumulują się najistotniejsze trasy rowerowe, a sama trasa wzdłuż Jeziora Goczałkowickiego to projekt z olbrzymim potencjałem. To samo centrum województwa, a z drugiej strony przez ten teren przebiega trasa EuroVelo 4, więc jest szansa na ściągnięcie turystów nawet z dalszych zakątków Europy. Takie pomysły trzeba wspierać - mówi Aleksander Kopia.

Śląski oficer rowerowy - spotkanie
Ze śląskim oficerem rowerowym (z prawej) spotkali się Szymon Sekta, koordynator projektu budowy trasy wzdłuż jeziora i przedstawiciel projektanta. · fot.


Podczas spotkania w Starostwie Powiatowym ustalono, w których miejscach obie trasy mogłyby się łączyć, omówiono organizację ruchu i oznakowanie.

Przypomnijmy, że powiat pszczyński jest liderem projektu budowy trasy rowerowej wzdłuż Jeziora Goczałkowickiego, a zostanie on zrealizowany we współpracy z samorządami, przez które ma ona przebiegać. Partnerami projektu są też: Górnośląskie Przedsiębiorstwo Wodociągów S.A. w Katowicach, Uniwersytet Śląski, Nadleśnictwo Bielsko, a także czeski samorząd obec Terlicko, który chce zrealizować u siebie podobny projekt związany z Jeziorem Terlicko.

Dokumentacja projektowa jest gotowa, wniosek o dofinansowanie I etapu trasy został złożony w ramach unijnego programu Interreg V-A Republika Czeska - Polska i czeka na ocenę. Według stworzonej koncepcji, w ramach odcinka realizowanego przez samorządy, rowerzyści będą mogli rozpocząć jazdę wzdłuż jeziora od skrzyżowania DW 939 z ul. Wierzbową w Łące i dojechać do Chybia, łącznie pokonując ok. 16,7 km. Kolejne odcinki byłyby realizowane w ramach innych inwestycji - GPW zadeklarowało już remont zapory bocznej - od mostu w Strumieniu do ujścia rzeki Bajerki, a po północnej stronie zbiornika przebiegać będą ścieżki rowerowe wyznaczone przez gminę Pszczyna w ramach Zintegrowanych Inwestycji Terytorialnych.

new / pless.pl, źródło: Powiat

REKLAMA

Komentarze

Zgodnie z Rozporządzeniem Ogólnym o Ochronie Danych Osobowych (RODO) na portalu pless.pl zaktualizowana została Polityka Prywatności. Zachęcamy do zapoznania się z dokumentem.

REKLAMA