Wesele Pszczyna Wesele Pszczyna

pless.pl - medium nr 1 w Pszczynie

Wiadomości

  • 19 grudnia 2018
  • 22 grudnia 2018
  • wyświetleń: 5311

Autobusy omijają pszczyńskie osiedla. Będą nowe przystanki?

We wrześniu uruchomiono w Pszczynie gminną komunikację. Po kilku miesiącach są już pierwsze uwagi do jej funkcjonowania, jedna z nich dotyczy wyznaczonych tras. Czy uda się je zmienić tak, by z autobusów korzystała większa liczba osób?

Komunikacja gminna w Pszczynie (przejazd z burmistrzem Dariuszem Skrobolem) - 03.09.2018
Komunikacja gminna w Pszczynie · fot.


Na komunikację miejską w Pszczynie czekało wiele osób. Ostatecznie, po wielu miesiącach przygotowań we wrześniu udało się uruchomić trzy linie. Dzięki nim obsługiwane są dziś przede wszystkim północne i wschodnie sołectwa gminy. Już mówi się o rozbudowie sieci, ale i zgłaszane są uwagi do istniejącego już przebiegu tras.

Podczas ostatniej sesji taką sugestię zgłosił radny Marek Dutkowski. Wiceprzewodniczący Rady Miejskiej w Pszczynie złożył zapytanie w sprawie lokalizacji przystanku na osiedlu Powstańców Śląskich.

- W ramach funkcjonującej w Pszczynie gminnej komunikacji jedna z tras przebiega przez Osiedle Powstańców Śląskich, a konkretnie ulicą Katowicką. Przystanek - zgodnie z przebiegiem - zlokalizowany jest również na ulicy Katowickiej. Mając na uwadze fakt, że Osiedle Powstańców Śląskich zamieszkuje duża grupa seniorów, zwracam się z zapytaniem o możliwość zmiany trasy przejazdu w taki sposób, aby jeden z przystanków umiejscowić w centralnym punkcie osiedla, którym niewątpliwie jest ulica Mielęckiego w okolicy sklepów spożywczego, przemysłowego - zwrócił się do burmistrza.

Sesja Rady Miejskiej w Pszczynie - 13.12.2018
Marek Dutkowski · fot.


Marek Dutkowski argumentował swoją prośbę tym, iż taka lokalizacja przystanku z pewnością znacznie poprawi mobilność osób starszych zamieszkujących osiedle, dla których skrócenie dystansu, jaki muszą pokonać do przystanku może być znacznym udogodnieniem. - Poprawa mobilności osób starszych może również znacznie przyczynić się do redukcji zjawiska wykluczenia społecznego - dodał.

- Istniejąca komunikacja miejska jest przez nas analizowana. Założyliśmy sobie minimalny, sześciomiesięczny okres, żeby popatrzeć jak to funkcjonuje fizycznie w terenie, w oparciu o ten plan transportu, który przygotowała ta sama osoba, która robiła i plan powiatowy - żeby te plany były kompatybilne ze sobą. Po tym okresie będziemy mieli Informacje jak wygląda obłożenie poszczególnych linii, przystanków w danych godzinach, będziemy rozmawiać z przedsiębiorcą - odpowiedział na sesji Dariusz Skrobol.

Burmistrz dodał, że tego typu sygnały dobiegają także z innych terenów gminy. Czasem mieszkańcy zabiegają, by autobusy wjeżdżały nieco głębiej w osiedla, innym razem, by na przykład przystanek zlikwidować.

- Będziemy to brać pod uwagę i w ramach istniejącego przetargu mamy możliwości pewnych ruchów. Będziemy z państwem to konsultować, bo państwo jesteście najlepszymi ambasadorami swoich mieszkańców - zapowiedział w rozmowie z radnym.

Na os. Daszyńskiego jest przystanek - nie ma autobusówTak jak wspomniano, osiedle Powstańców Śląskich nie jest jedynym, na którym mieszkańcy oczekują zmiany trasy. Podobnie jest w przypadku osiedla Daszyńskiego, które autobusy komunikacji gminnej omijają. Tutaj najbliższy, ujęty w rozkładzie jazdy przystanek znajduje się w... Ćwiklicach.

Zaniepokojony tą sytuacją jest radny Maciej Stieber (równocześnie członek zarządu osiedla Daszyńskiego). W rozmowie z naszą redakcją zapowiada, że niebawem złoży odpowiedni wniosek w sprawie ujęcia w przyszłym planie dwóch nowych przystanków. Jeden z nich mógłby zostać ulokowany przy szkole (gdzie istnieje już odpowiednia zatoczka autobusowa - zatrzymują się tu autobusy szkolne), a drugi przy sklepie Bisam przy ulicy Męczenników Oświęcimskich.

Autobus, przystanek, Daszyńskiego, Krasińskiego
Przy ulicy Krasińskiego na os. Daszyńskiego jest już przystanek. Autobusy komunikacji gminnej jednak tutaj się nie zatrzymują. · fot.

Oskar Piecuch / pless.pl

REKLAMA

Komentarze

Zgodnie z Rozporządzeniem Ogólnym o Ochronie Danych Osobowych (RODO) na portalu pless.pl zaktualizowana została Polityka Prywatności. Zachęcamy do zapoznania się z dokumentem.

REKLAMA