Wesele Pszczyna Wesele Pszczyna

pless.pl - medium nr 1 w Pszczynie

Wiadomości

  • 5 kwietnia 2019
  • wyświetleń: 3640

Działalność spółki PGNiG na terenie gminy Miedźna

Polskie Górnictwo Naftowe i Gazownictwo uruchomiło na terenie Gminy Miedźna agregat prądotwórczy zasilany gazem pozyskanym w ramach doświadczalnego wydobycia metanu z pokładów węgla, które spółka prowadzi w Gilowicach.

Generator ma moc 0,9 MW. Energia elektryczna wytwarzana z gazu trafia do sieci Tauron Dystrybucja i korzystać z niej mogą odbiorcy prądu. Agregat posadowiono na placu Gilowice-1, gdzie w ubiegłym roku na wiertni zapłonęła flara - widoczny znak obecności gazu ziemnego w pokładach węgla. Płomień spalał gaz z próbnego wydobycia. Teraz obecny tam gaz zostanie wykorzystany do produkcji energii elektrycznej dla mieszkańców.

Do końca połowy 2020 roku na terenie sąsiedniego placu wiertniczego, gdzie wykonano dwa inne otwory, powstanie ośrodek zbioru gazu. Ta inwestycja pozwoli zagospodarować gaz ziemny wydobywany z pokładów węgla na terenie Gminy Miedźna i następnie przekazać go do sieci dystrybucyjnej, dzięki czemu będzie mógł trafić do odbiorców. PGNiG wybrało już Generalnego Realizatora Inwestycji.

PGNiG informuje, że działania spółki na terenie Gminy Miedźna nie mają związku z budową nowej kopalni węgla. Służą jedynie przetestowaniu możliwości wydobycia metanu ze znajdujących się pod ziemią formacji węglowych metodą wierceń od powierzchni. Dzięki takim pracom PGNiG może dopracować technologię wydobycia. Dopiero w przyszłości sprawdzona metoda będzie mogła zostać zastosowana w celu pozyskania gazu ziemnego z pokładów węgla na szerszą skalę, poprawy bezpieczeństwa w kopalniach węgla i zmniejszenia emisji metanu z kopalni do atmosfery.

PGNiG jest obecne na terenie Gminy Miedźna od 2016 roku. Wraz z Państwowym Instytutem Geologicznym - Państwowym Instytutem Badawczym (PIG-PIB), rozpoczęło w Gilowicach prace przy projekcie badawczym pod nazwą "Odmetanowanie pokładów węgla poprzez stymulację produktywności metanu z pokładów węgla w otworach wiertniczych Gilowice-1 i Gilowice-2H". PGNiG działa na tym terenie na podstawie koncesji nr 2/2017/Ł wydanej przez Ministerstwo Środowiska w marcu 2017 roku. Zezwala ona na poszukiwanie, rozpoznanie złóż metanu w pokładach węgla oraz wydobywania metanu z pokładów węgla na obszarze koncesyjnym "Międzyrzecze". Koncesja jest ważna przez 10 lat.

W ramach projektu PGNiG odwierciło cztery otwory w Gilowicach oraz jeden w miejscowości Góra. W Gilowicach przeprowadzono zabiegi intensyfikujące produkcję, co zaowocowało wspomnianym próbnym wydobyciem metanu. W tym roku PGNiG planuje wiercenie jeszcze jednego otworu na terenie leśnym miejscowości Wola. Odwierty w Woli i w Górze wraz z badaniami sejsmicznymi pozwolą lepiej zbadać budowę geologiczną i możliwości dalszego pozyskiwania metanu z pokładów węgla na tym terenie.

Pracownicy PGNiG mają świadomość, że prowadzone prace mogą powodować pewne niedogodności. Mają one jednak charakter przejściowy. Wzmożony ruch ciężkich pojazdów ma miejsce tylko przy montażu i demontażu urządzeń wiertniczych. Na placu wiertniczym praca wykonywana jest przez 24 godziny na dobę, musi on być oświetlony także w nocy, a w pewnych okresach możliwe jest też chwilowe zwiększenie poziomu hałasu. Za wszystkie te niedogodności PGNiG przeprasza mieszkańców, licząc na Państwa wyrozumiałość.

O wszystkich działaniach PGNiG informuje władze Gminy, a wiele obszarów działań jest konsultowanych na bieżąco, zgodnie z przepisami prawa, praktykami dobrosąsiedzkimi, a przede wszystkim szczerą wolą dobrej współpracy ze wszystkimi mieszkańcami. Prace prowadzone przez PGNiG odbywają się zawsze w oparciu o bardzo restrykcyjne przepisy prawa i regulacje wewnętrzne, które gwarantują bezpieczeństwo środowiska naturalnego oraz wszystkich osób znajdujących się w otoczeniu prowadzonej inwestycji.

new / pless.pl, źródło: UG Miedźna, PGNiG

REKLAMA

Komentarze

Zgodnie z Rozporządzeniem Ogólnym o Ochronie Danych Osobowych (RODO) na portalu pless.pl zaktualizowana została Polityka Prywatności. Zachęcamy do zapoznania się z dokumentem.

REKLAMA