Wesele Pszczyna Wesele Pszczyna

pless.pl - medium nr 1 w Pszczynie

Wiadomości

  • 29 czerwca 2019
  • wyświetleń: 2138

Powiat rozwija współpracę z czeskimi samorządami

Włodarze czeskich gmin mikroregionu Żermanice odwiedzili powiat pszczyński. Była to okazja do określenia kierunków dalszej współpracy.

mikroregion
fot.


Przedstawiciele Dobrowolnego Stowarzyszenia Gmin Mikroregionu Żermanickiej i Cierlickiej Zapory przyjechali do powiatu pszczyńskiego na zaproszenie starosty Barbary Bandoły. W spotkaniu z czeskimi włodarzami wzięli udział także wójt gminy Suszec, Marian Pawlas, wójt gminy Miedźna, Jan Słoninka, sekretarz powiatu, Szymon Sekta oraz Tadeusz Żyła, prezes Kurkowego Bractwa Strzeleckiego w Pszczynie. Podczas spotkania omówiono perspektywy współpracy i rozwoju dla obu regionów.

- Współpracą zainteresowani są bracia kurkowi, pszczelarze, wędkarze, szkoły, a także jednostki ochotniczych straży pożarnych. Wspólne uczestnictwo w Euroregionie Beskidy to szansa na pozyskiwanie środków Unii Europejskiej na projekty, z których korzystają nasi mieszkańcy. Projekt rowerowy, który realizowaliśmy w ubiegłym roku cieszył się dużym zainteresowaniem, dlatego chcemy pozyskać środki na kolejny - mówi Barbara Bandoła, starosta pszczyński.

mikroregion
fot.


Powiat pszczyński podpisał umowę partnerską z Dobrowolnym Stowarzyszeniem Gmin Mikroregionu Żermanickiej i Cierlickiej Zapory w 2017 roku. Jej celem jest wspólne uczestnictwo w Programach Unii Europejskiej, w ramach Euroregionu Beskidy, którego obaj partnerzy są członkami. Jednym ze zrealizowanych wspólnie projektów było "Study Tour w krainie 4 jezior". W jego ramach odbyły się wyprawy rowerowe, dzięki którym uczestnicy mogli zobaczyć najciekawsze i najpiękniejsze miejsca pogranicza polsko-czeskiego. Powstała także strona internetowa i mapa z trasami rowerowymi, którymi przejechali uczestnicy.

Mikroregion Żermanickiej i Cierlickiej Zapory otrzymał swoją nazwę od zbiorników wodnych, które znajdują się w katastrze gmin członkowskich: Albrechtice, Bruzovice, Dolní Domaslavice, Havirov, Horní Domaslavice, Horní Bludovice, Lučina, Pazderna, Soběšovice, Těrlicko i Žermanice.

BM, źródło: Powiat

REKLAMA

Komentarze

Zgodnie z Rozporządzeniem Ogólnym o Ochronie Danych Osobowych (RODO) na portalu pless.pl zaktualizowana została Polityka Prywatności. Zachęcamy do zapoznania się z dokumentem.

REKLAMA