Wesele Pszczyna Wesele Pszczyna

pless.pl - medium nr 1 w Pszczynie

Wiadomości

  • 27 września 2019
  • 29 września 2019
  • wyświetleń: 7896

Radny i strażacy chcą zmiany lokalizacji ścieżki rowerowej

W gminie Pszczyna powstają kolejne odcinki ścieżek rowerowych. Część z nich została już oddana do użytku, inne są z w fazie projektowania. Właśnie w tym temacie wystąpił z interpelacją do burmistrza radny Michał Ziebura, który zgłosił wątpliwości związane z lokalizacją ścieżki rowerowej biegnącej przez Łąkę.

Ulica Turystyczna w Łące - 09.2019 · fot.


Nowo projektowana droga dla rowerów ma powstać na odcinkach od ronda Miast Partnerskich w Pszczynie do ul. Fitelberga w Łące oraz od ul. Fitelberga do ul. Brzozowej w Wiśle Wielkiej. Radny Michał Ziebura w interpelacji zauważył, że budowa ciągu rowerowego przed budynkiem Ochotniczej Straży Pożarnej w Łące może w znaczący sposób utrudnić wyjazd jednostkom OSP. Jednocześnie zwrócił uwagę, że zajęcie placu postojowego przed budynkiem OSP pozbawi strażaków miejsca, gdzie mogą uporządkować i umyć wóz strażacki oraz sprzęt pożarniczy. - Jakie projektowane są tam rozwiązania pozwalające na bezpieczny wyjazd z OSP? - zapytał radny.

Do swojej interpelacji dołączył pismo podpisane przez Jacka Barteckiego, prezesa zarządu OSP w Łące. Czytamy w nim: - zatoczka znajdująca się przed budynkiem OSP to jedyny plac jaki jednostka ma do dyspozycji na wyjazd samochodów z garaży, ich umycie po zakończonych akcjach ratowniczo-gaśniczych i uporządkowanie sprzętu pożarniczego. Budowa drogi rowerowej zgodnie z obecnym projektem spowoduje, iż nie będzie możliwości postawienia samochodu strażackiego przed garażem bez zajęcia ścieżki. Oczywistym jest, iż stan taki będzie zagrożeniem bezpieczeństwa zarówno dla rowerzystów, jak i strażaków.

Ulica Turystyczna w Łące - 09.2019
Ulica Turystyczna w Łące - 09.2019 · fot.


Jacek Bartecki zauważa także, że świetlica OSP udostępniana jest na różnego rodzaju zebrania i imprezy okolicznościowe. - Wyjście na zewnątrz uczestników (w tym dzieci) aktualnie trwającego spotkania czy imprezy to następne niebezpieczeństwo powstania wypadków. W związku z powyższym zarząd OSP w Łące zwraca się z prośbą o rozpoznanie możliwości usytuowania ścieżki rowerowej po drugiej stronie drogi DW939 - pisze prezes zarządu OSP w Łące.

Radny Michał Ziebura przedstawił również inne argumenty "za" przeniesieniem planowanej drogi rowerowej na drugą stronę. - Projektowanie odcinka ciągu rowerowego po północnej stronie DW939 wydaje się być niebezpieczne dla rowerzystów ze względu na bardzo ostry zakręt (ok. 90°) oraz bardzo duże nachylenie podłużne ciągu rowerowego (już teraz dochodzi tam do wielu wypadków) - zasygnalizował radny i dodał, że na wspomnianym ostrym łuku znajduje się wyjazd z posesji. - Właściciel prowadzi gospodarstwo rolne i widzi duży problem z możliwością bezpiecznego wyjazdu zarówno sprzętem rolniczym, jak i budowlanym (koparko-ładowarka) przez ciąg rowerowy na DW939 przy braku widoczności w kierunku zachodnim. Jakie projektowane są tam rozwiązania zwiększające bezpieczeństwo wyjazdu? - dopytuje przedstawiciel mieszkańców w Radzie Miejskiej.

Ulica Turystyczna w Łące - 09.2019
Ulica Turystyczna w Łące - 09.2019 · fot.


W interpelacji Michała Ziebury znalazły się też pytania o to, czy powstanie ścieżki rowerowej doprowadzi do zmniejszenia liczby miejsc postojowych przed ciągiem budynków przy ul. Turystycznej (punkt apteczny, sklep wielobranżowy i spożywczy, agencja pocztowa) oraz czy rozpatrywany jest wariant lokalizacji odcinka od ul. Fitelberga po południowej stronie DW939 z przejazdem na wysokości istniejącego przejścia dla pieszych.

Ponadto wobec wielu pytań odnośnie przebiegu ścieżki rowerowej radny zawnioskował o przeprowadzenie konsultacji z mieszkańcami Łąki oraz Wisły Wielkiej (np. w formie wizji w terenie). Jego zdaniem konsultacje pozwolą wybrać najlepszy możliwy ostateczny wariant lokalizacji inwestycji, a także odpowiedzieć mieszkańcom na najbardziej nurtujące pytania.

BM / pless.pl

REKLAMA

Komentarze

Zgodnie z Rozporządzeniem Ogólnym o Ochronie Danych Osobowych (RODO) na portalu pless.pl zaktualizowana została Polityka Prywatności. Zachęcamy do zapoznania się z dokumentem.

REKLAMA