Wesele Pszczyna Wesele Pszczyna

pless.pl - medium nr 1 w Pszczynie

Wiadomości

  • 26 października 2019
  • wyświetleń: 1734

Zakończyła się konserwacja organów kościelnych w Brzeźcach

Zakończyły się prace realizowane w ramach I etapu konserwacji organów w kościele Matki Bożej Szkaplerznej w Brzeźcach. Powiat pszczyński przeznaczył na ten cel dotację w wysokości 10 tys. zł, a Urząd Miejski w Pszczynie przekazał 25.000 zł.

Organy Brzeźce
Zakończyła się konserwacja organów kościelnych w Brzeźcach. · fot.


Prace konserwatorskie zespołu brzmieniowego organów w kościele pw. Matki Bożej Szkaplerznej w Brzeźcach miały na celu zabezpieczenie instrumentu i przywrócenie jego unikatowego brzmienia. Organy od ponad 100 lat uświetniają nabożeństwa w brzeskim kościele. Remont uzasadniony był pogarszającym się stanem technicznym. W obszar wykonanych prac weszło m.in. czyszczenie piszczałek i korekta intonacji. Trwające od lipca działania zakończone zostały 22 października. Całkowity koszt I etapu prac wyniósł 36 000 zł, kwota dofinansowania udzielonego przez powiat wyniosła 10 000 zł, z kolei Urząd Miejski przekazał 25 000 zł.

Organy Brzeźce
Zakończyła się konserwacja organów kościelnych w Brzeźcach. · fot.


To nie jedyna dotacje udzielona w ostatnim czasie przez gminę Pszczyna i powiat pszczyński. Dotację na prace konserwatorskie, restauratorskie i roboty budowlane przy budynku wpisanym w rejestr zabytków otrzymała również Parafia Rzymsko-Katolicka p.w. Św. Mikołaja w Łące. Prace obejmowały odnowienie drzwi kościoła oraz krzyży z wieży i dzwonnicy (na ten cel gmina przeznaczyła 10.000 zł).

Drzwi, Łąka, kościół
Odnowione drzwi kościoła w Łące · fot.


W tym roku dzięki wsparciu powiatu wykonano już prace remontowe wieży kościoła Parafii Rzymskokatolickiej pw. Jakuba Starszego Apostoła w Wiśle Małe. Ponadto powiat przyznał dotację na remont dachu w budynku zabudowań plebańskich przy kościele pw. św. Jadwigi Śląskiej na Starej Wsi i konserwację figur aniołów w kościele pw. św. Marcina w Ćwiklicach. Powiat wsparł także prace konserwatorskie na terenie skansenu Zagroda Wsi Pszczyńskiej. Całkowity koszt dotacji na renowację zabytków wyniósł niemal 60 tys. zł.

Jak mówi starosta pszczyński, Barbara Bandoła, co roku na wsparcie prac związanych z renowacją zabytków powiatu pszczyńskiego są przeznaczane większe kwoty. - Będziemy starać się utrzymać wzrostową tendencję przy udzielaniu wsparcia finansowego w kolejnych latach - mówi starosta.

new, BM / pless.pl, źródło: Powiat, UM Pszczyna

REKLAMA

Komentarze

Zgodnie z Rozporządzeniem Ogólnym o Ochronie Danych Osobowych (RODO) na portalu pless.pl zaktualizowana została Polityka Prywatności. Zachęcamy do zapoznania się z dokumentem.

REKLAMA