Wesele Pszczyna Wesele Pszczyna

pless.pl - medium nr 1 w Pszczynie

Wiadomości

  • 28 października 2019
  • wyświetleń: 2856

[ZDJĘCIA] Figury aniołów w kościele w Ćwiklicach po konserwacji

Zakończyły się prace konserwacyjne figur aniołów w kościele pw. św. Marcina w Ćwiklicach, na które powiat pszczyński przeznaczył dotację.

Figury aniołów w kościele w Ćwiklicach po konserwacji - 10.2019 · fot.


Kościół w Ćwiklicach wpisany jest do rejestru zabytków województwa śląskiego. Wybudowany został w latach 1464 - 1466, co czyni go najstarszym budynkiem sakralnym w południowej Polsce o konstrukcji zrębowej. Pochodzące z XVIII w. figury dwóch aniołów adorujących znajdujące się przy ołtarzu wymagały renowacji ze względu na pogarszający się stan techniczny. Czynności wykonane przy rzeźbach obejmowały m.in. ich impregnację i dezynsekcję, wykonanie wklejek i uzupełnień ubytków, czy wykonanie rekonstrukcji złoceń. Powiat pszczyński wsparł te prace dotacją w wysokości 5 000 zł.

Konserwacja figur aniołów to nie jedyne tego typu prace wykonane w ostatnim czasie w ćwiklickim kościele. Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego udzieliło dotacji na renowację polichromii nawy i kaplicy.

W tym roku powiat pszczyński wsparł także prace remontowe wieży kościoła w Wiśle Małej, prace restauratorskie i konserwatorskie krzyży i wieży kościoła i dzwonnicy w kościele w Łące, remont dachu i zabudowań plebańskich w kościele na Starej Wsi oraz prace konserwatorskie na terenie skansenu Zagroda Wsi Pszczyńskiej. Całkowity koszt dotacji na renowacje zabytków przekazanych przez powiat wyniósł w tym roku niemal 60 tys. zł.

new / pless.pl, źródło: Powiat

REKLAMA

Komentarze

Zgodnie z Rozporządzeniem Ogólnym o Ochronie Danych Osobowych (RODO) na portalu pless.pl zaktualizowana została Polityka Prywatności. Zachęcamy do zapoznania się z dokumentem.

REKLAMA