Wesele Pszczyna Wesele Pszczyna

pless.pl - medium nr 1 w Pszczynie

Wiadomości

  • 6 listopada 2019
  • wyświetleń: 3199

Gospodarka odpadami i wydobycie głównymi tematami konwentu

Samorządowcy z powiatu pszczyńskiego zapoznali się z planami eksploatacji jednej z kopalń wydobywającej na terenie powiatu, omawiali także zmianę przepisów dotyczących systemu gospodarki odpadami.

konwent
Gospodarka odpadami i eksploatacja górnicza były głównymi tematami konwentu. · fot.


4 listopada odbyło się kolejne w tym roku posiedzenie Konwentu Starosty, Burmistrza i Wójtów Gmin Powiatu Pszczyńskiego. Na zaproszenie starosty Barbary Bandoły odpowiedzieli: burmistrz Pszczyny, Dariusz Skrobol, wójt gminy Pawłowice, Franciszek Dziendziel, wójt gminy Suszec, Marian Pawlas, wójt gminy Miedźna, Jan Słoninka, wójt Goczałkowic-Zdroju, Gabriela Placha oraz wójt Kobióra, Eugeniusz Lubański.

W posiedzeniu wzięli udział przedstawiciele PG Silesia. To kopalnia, która prowadzi eksploatację m.in. pod trzema gminami powiatu pszczyńskiego. Powierzchnia gmin powiatu pszczyńskiego w obszarze i terenie górniczym wynosi 53% (Pszczyna - 34,80%, Goczałkowice-Zdrój - 9,84%, Miedźna - 8,05%). - Chcieliśmy zapoznać się z planami rozwoju kopalni. Spółka przygotowuje dokumentację potrzebną do uzyskania koncesji na eksploatacje kolejnego złoża w powiecie pszczyńskim, a to istotne zarówno dla nas samorządowców, jak i dla mieszkańców informacje - mówi Barbara Bandoła, starosta pszczyński.

Chodzi o złoże Ćwiklice 1, które zlokalizowane jest na terenie gminy Pszczyna oraz gminy Miedźna. Jak zapowiedzieli przedstawiciele kopalni, eksploatację dwóch ścian w pokładzie 315, w przypadku uzyskania koncesji na wydobycie, planuje się na lata 2024-2027.

Dyskusja toczyła się także wokół wpływu kopalni na środowisko oraz działań podejmowanych w kierunku niwelowania strat dla środowiska. Starosta zwróciła uwagę na potrzebę dalekowzrocznego patrzenia na przestrzeń po zakończeniu działalności górniczej w przyszłości.

Włodarze najwięcej uwagi poświęcili nowym przepisom związanym z gospodarowaniem odpadami. Główny trend zmian przedstawiła Magdalena Sobczak, przewodnicząca Regionalnej Sieci Konsultacyjnej ds. Gospodarki Odpadami w Województwie Śląskim przy Śląski Związku Gmin i Powiatów. We wrześniu weszła w życie nowelizacja ustawy o utrzymaniu czystości i porządku w gminach. Już od początku 2020 r. zaczną obowiązywać zmiany, które dotkną zarówno właścicieli nieruchomości, podmioty odbierające i zagospodarowujące odpady, a także gminy, które organizują system odbioru odpadów. Nowe przepisy powodują obawy wielu polskich samorządów m.in. o dalszy wzrost kosztów systemu gospodarki odpadami oraz obniżenie jego rentowności.

Samorządowcy zapoznali się także z nowymi możliwościami i systemami informatycznymi w oświacie, które pozwalają komunikować się nie tylko na poziomie placówki - rodzice, ale także urzędy - mieszkańcy, zgodnie z ideą smart city. Rozmawiali także o usprawnieniu systemu powiadamiania o złej jakości powietrza.

- Dziękuję przedstawicielom wszystkich gmin za udział w debacie na temat Szpitala Powiatowego w Pszczynie. Na bieżąco odpowiadamy na pytania, które do nas spływają. Chętnie będziemy uczestniczyć również w spotkaniach, jeżeli jest taka wola - podkreśliła starosta Barbara Bandoła. Już podczas październikowej debaty włodarze powiatu poprosili, by gminy by do końca listopada określiły, czy przekażą wsparcie na bieżącą działalność szpitala oraz w jakiej formie.

Kolejne posiedzenia konwentu będą się odbywać na terenie gmin. W grudniu samorządowcy spotkają się w Pawłowicach.

new / pless.pl, źródło: Powiat

REKLAMA

Komentarze

Zgodnie z Rozporządzeniem Ogólnym o Ochronie Danych Osobowych (RODO) na portalu pless.pl zaktualizowana została Polityka Prywatności. Zachęcamy do zapoznania się z dokumentem.

REKLAMA