Wesele Pszczyna Wesele Pszczyna

pless.pl - medium nr 1 w Pszczynie

Wiadomości

  • 27 listopada 2019
  • wyświetleń: 781

Wyciągarki samochodowe - na jakie parametry zwrócić uwagę?

Materiał partnera:

Wyciągarki samochodowe przydają się nie tylko do ratowania samochodów z opresji (kiedy te zaklinują się w rowie lub zakopią w błocie), ale również do wielu innych celów. Z tego powodu znajdują coraz więcej nabywców, nie tylko wśród miłośników off-road. Podpowiadamy, na co należy zwrócić uwagę podczas zakupu wyciągarki.

Wyciągarki samochodowe - na jakie parametry


Jak działa wyciągarka?Działanie urządzenia jest stosunkowo proste. Obracający się duży, cylindryczny bęben nawija linę, do której doczepia się wyciągany na górę pojazd. Bęben ten może być poruszany za pomocą siły mięśni, jak ma to miejsce w wyciągarkach ręcznych lub silnika. Lina musi być odpowiednio mocna, aby nie pękła podczas wciągania samochodu. Dodatkowym zabezpieczeniem urządzenia jest silny hamulec, który załącza się automatycznie, w momencie zatrzymania bębna. Stosuje się dwa rodzaje lin: syntetyczne, które nawija się na specjalnych ślizgach oraz stalowe, nawijane na rolkach. Nowoczesne wyciągarki wyposażone są w przekładnie planetarne, zwiększające znacznie moment wyciągania.

Do czego można wykorzystać wyciągarkę?Głównym zadaniem wyciągarki jest wyciąganie pojazdów, które stoczyły się z drogi lub gdzieś ugrzęzły, na równą, stabilną powierzchnię. Dlatego też urządzenia te stanowią główne wyposażenie służb ratowniczych, holowników i pomocy drogowej. Miłośnicy jazdy off-road używają wyciągarek do wyciągania swoich samochodów terenowych, gdy te ugrzęzną w błocie, piachu, czy śniegu lub stoczą się do rowu. Często także używają ich do wciągania swoich pojazdów na wysoką skarpę, do której nie ma drogi dojazdowej. Z wyciągarek często korzystają także wędkarze i żeglarze - ci używają tych urządzeń podczas wodowania łodzi i wyciągania jej na brzeg. Coraz częściej wyciągarki zaprzęgane są do nietypowych zadań, jak np. usuwanie ciężkiego drzewa, które zwaliło się na drogę podczas burzy i uniemożliwia przejazd, porządkowania terenu (karczowania pola z korzeni i gałęzi, usuwania dużych kamieni), asekuracji pojazdu podczas przeprawy przez wezbrane potoki, a nawet do napędzania bloczka na budowie. Więcej ciekawych informacji można uzyskać w publikacji: "Wyciągarka - niezbędny element offroadowej przygody".

Rodzaje wyciągarekProdukuje się cztery rodzaje wyciągarek: ręczne, elektryczne, mechaniczne oraz hydrauliczne. Różnią się między sobą parametrami, ciężarem oraz ceną. Najtańsze i jednocześnie najłatwiejsze w obsłudze są wyciągarki ręczne. Chociaż mają małą moc, jednak doskonale sobie radzą w różnych zadaniach. Urządzenia mechaniczne mają dużą moc, ponieważ korzystają z silnika samochodu. Wyciągarki hydrauliczne wyposażone są w pompę hydrauliczną lub wykorzystują do pracy pompę wspomagania układu kierowniczego pojazdu. Wyciągarki elektryczne napędzane są własnym silnikiem, który zasilany jest przez jeden lub dwa akumulatory. Dzięki temu spełnią swoje zadanie nawet wtedy, gdy samochodu nie można uruchomić.

Parametry techniczne wyciągarkiO skuteczności urządzenia decyduje siła, z jaką może ono "udźwignąć" pojazd, zwana uciągiem. Jego wartość powinna być około 1,5 razy większa od całkowitej masy wyciąganego pojazdu. Drugim, równie ważnym parametrem, charakteryzującym wyciągarkę jest jej moc, decydująca o wydajności urządzenia. Pozostałe parametry, które należy wziąć pod uwagę podczas wyboru odpowiedniego sprzętu, to: ciężar wyciągarki, zużycie prądu oraz długość i rodzaj liny. Liny stalowe są odporne na przetarcia i niezwykle trwałe, ale znacznie zwiększają ciężar urządzenia. Powodują też szybsze zużycie bębna. Liny syntetyczne są bardzo lekkie, jednak szybciej ulegają zniszczeniu.

Na jakie parametry zwrócić uwagę podczas zakupu?Zanim dokonamy zakupu, należy dobrze się zastanowić, do czego przede wszystkim wyciągarka będzie używana. Jeśli np. jej głównym zadaniem ma być wodowanie łodzi i wyciąganie jej na brzeg, lina musi być odpowiednio długa. Jeśli posiadamy duży, ciężki pojazd wykorzystywany do jazdy terenowej, musimy kupić urządzenie o większej mocy i odpowiednim uciągu. Jeśli nasz samochód jest mały i lekki, można z powodzeniem kupić wyciągarkę elektryczną, o mniejszej mocy. Z pewnością będzie skuteczna, a ponadto pozwoli to zaoszczędzić sporą sumę pieniędzy. Należy również wziąć pod uwagę łatwość montażu urządzenia i jego ciężar, szczególnie jeśli podróżujemy w samotności.

Wyciągarka jest bardzo pożytecznym urządzeniem, w które warto się wyposażyć. Pamiętajmy, że w tym przypadku nie warto kupować bardzo taniego sprzętu, dostępnego w hipermarketach, ponieważ wyciągarka musi być niezawodna i bezpieczna. Bardzo popularne na rynku są modele firmy Dragon Winch. Można je obejrzeć na stronie dragonwinch.com. Wyróżniają się dobrymi parametrami technicznymi, wysoką jakością oraz długą i bezawaryjną pracą.