Wesele Pszczyna Wesele Pszczyna

pless.pl - medium nr 1 w Pszczynie

Wiadomości

  • 13 stycznia 2020
  • wyświetleń: 767

Benefity dla pracowników w trosce o ich zdrowie i dobre samopoczucie każdego dnia.

Materiał partnera:

Czy wiesz, że aby efektywnie pracować należy posiąść sztukę regeneracji? Jeszcze niedawno pracownicy wszelkich szczebli na co dzień radzili sobie z destrukcyjnym podejściem, wedle którego musieli być gotowi do pracy o każdej porze dnia i nocy. Traciło na tym ich życie prywatne, niejednokrotnie pojawiały się również długotrwałe konsekwencje zdrowotne. Niepostrzeżenie stało się to zjawiskiem na tyle powszechnym, że poważnie podchodzący do swoich firm przedsiębiorcy zaczęli się zastanawiać nad wpływem stresu na efektywność zatrudnionych osób. Obecnie obserwujemy rosnącą tendencję do zachowywania zdrowego balansu pomiędzy pracą a odpoczynkiem poprzez wprowadzanie ciekawych benefitów w pracy, co jest rozwiązaniem ze wszech miar słusznym i opartym na podstawach naukowych

Systemy kafeteryjne w Polsce a mechanizm działania stresu.Kilka lat temu zespół naukowców składający się w sporej części z Polaków dokonał przełomowego odkrycia w dziedzinie badań nad mechanizmem stresu. W opublikowanej w magazynie "Nature" pracy stojący na ich czele dr Robert Pawlak wskazał, że pod wpływem stresujących czynników jądro migdałowate znajdujące się w mózgu zaczyna wydzielać białko o nazwie neuropsyna. Jeśli stres ma charakter przewlekły, może to prowadzić do zaistnienia długotrwałych zmian w organizmie każdego człowieka. Tymczasem po usunięciu z organizmu powyższego enzymu okazywało się, że czynniki powodujące wcześniej reakcję stresową już nie dawały tego efektu.

Stres jest jednak niezbędny dla działania, o ile nie przekracza pewnej normy. Pod jego wpływem w mózgu zostaje wyzwolony hormon zwany adrenaliną, dzięki której reakcje są szybsze. Bez adrenaliny człowiek cały czas pozostawałby w miejscu i nie przekraczał kolejnych granic swoich możliwości. Jak więc pogodzić pozornie sprzeczne dążenia, by zaakceptować stres jako stały czynnik towarzyszący rozwojowi, a jednocześnie nie dopuścić do przestymulowania mózgu, które skończyłoby się zmniejszeniem jego wydajności? 

Dobry szef wie, że pieniądze to nie wszystko i chętnie oferuje benefity pozapłacowe.Podobnie, jak wzrok należy ćwiczyć, aby nie dopuścić do powstawania trwałych problemów, tak i nasz mózg trzeba poddawać ćwiczeniom polegającym na zmianie stanu, w jakim się znajduje. Jeśli codziennie dbasz o to, by okresy patrzenia na przedmioty znajdujące się blisko przerywać spoglądaniem w dal, masz dużą szansę na zachowanie ostrego spojrzenia do późnych lat. Podobnie mózg musi odpocząć, by potem skutecznie radzić sobie ze stawianymi przed każdym z nas zadaniami. Regeneracja i wysoka aktywność umysłowa muszą się ze sobą przeplatać, gdyż tylko tak możemy zachować wysoką efektywność naszego działania. Znajduje to odzwierciedlenie w wysokiej motywacji wśród osób, które mogą korzystać z benefitów dla pracowników.

Jakie benefity pracownicze możesz zaoferować w swojej firmie?Dla zatrudnionych przez ciebie ludzi już samo to, że oferujesz im dedykowane benefity dla pracowników jest jasnym sygnałem, że szanujesz ich życie prywatne i chcesz zadbać, by dobrze odpoczęli po ciężkiej pracy. Błędem byłoby jednak narzucanie im z góry określonych działań. Takie zachowanie stanowiłoby bowiem w ich odczuciu próbę przydzielenia im dodatkowych zadań poza godzinami, które spędzają w firmie. Dlatego w naszym systemie to zatrudnionym oferujemy możliwość wyboru pomiędzy różnorodnymi zajęciami i aktywnościami z dziedzin sportu, kultury, turystyki i rekreacji w ramach przyznanej puli. Dzięki temu zaproponowane benefity pozapłacowe umożliwią każdemu pracownikowi spędzenie czasu wolnego dokładnie w taki sposób, jaki jest dla niego optymalny. A to w krótkim czasie przełoży się na polepszenie wyników twojego przedsiębiorstwa.
Autor: redakcja MyBenefit.pl